KF51 Panther je schopný shromažďovat, využívat a předávat informace umožňující jednotkám operovat v kolaborativních uskupeních bojových prostředků, poskytujících si vzájemně inteligentní ochranu a schopných účinných úročných operací v různých bojových podmínkách.
Německý zbrojní koncern Rheinmetall na nedávném mezinárodním veletrhu zbrojních a bezpečnostních technologií Eurosatory 2022 představil svůj koncept nové generace hlavního bojového tanku, který nese označení KF51 Panther. Jeho hlavní předností je, že kombinuje relativně nízkou hmotnost a menší velikost s vysokým bojovým výkonem.
Futuristicky vyhlížející koncept vychází z klasického německého tanku období Studené války Leopard 2. Zahrnuje velké množství rozmanitých inovací. Podle vyjádření Rheinmetallu tento koncept usiluje o to, aby řešil slabiny dnes používaných tanků.
Během Studené války obě strany spoléhaly na strategii, která byla založená na hromadění značného počtu obrněných divizí. Výsledkem jsou tanky o váze až 80 tun, které jsou chráněné mohutným kompozitním či reaktivním pancířem a vyzbrojené masivním kanonem v otočné věži. Takové tanky byly úspěšné v osmdesátých letech. Dnes čelí různým typům chytré munice, která se smrtící přesností zasahuje slabá místa tanku.
Ve snaze řešit tuto nepříznivou situaci se mezi experty zvažují dvě hlavní možnosti - upgrade soudobých tanků ze Studené války anebo odklon od tanků ve prospěch lehčích a pohyblivějších vozidel. Rheinmetall s konceptem KF51 Panther nabízí další variantu - technologicky vysoce pokročilý tank s velkou palebnou silou, dobrou pohyblivostí, vysokou schopností přežít na bojišti a nabitý moderními technologiemi, včetně průzkumných a sebevražedných dronů. Tank má rovněž k dispozici sofistikované obranné systémy, včetně důmyslné ochrany proti kybernetickým útokům.
Panther využívá průlomový, plně integrovaný, komplexní koncept přežití s optimalizovanou hmotností. Kromě klasických opatření umožňuje jeho digitální architektura přežití na palubě i mimo ni s pomocí technologií aktivní, reaktivní a pasivní ochrany.
Panther detekční schopnosti mu umožňují udeřit automaticky jako první. Hrozby shora řeší Rheinmetall systémem TAPS (Top Attack Protection System). Systém „kouřových" clon ROSY, který je poskytován jako součást systému pro přežití, je plně integrován s digitalizovanou architekturou poskytující další obranná opatření. Vynikající schopností přežití je např. aktivní ochrana KE, která zvyšuje úroveň ochrany bez ovlivnění hmotnosti systému.
Foto: Rheinmetall
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)