Na letošním ročníku veletrhu MSV Brno byla SKF součástí expozice Digitální továrna 2.0. Od toho se také odvíjelo, co zde firma představovala - jednalo se především o komplexní balíček služeb Smart Rotation a o chytré brýle určené ke vzdálené komunikaci.
Velké firmy se digitalizaci a transformaci k Průmyslu 4.0 už většinou věnují, SKF na veletrhu MSV Brno však zaznamenala další potěšující zprávu - už i menší firmy se soustředí na tuto oblast. Právě proto SKF představovala jednotlivé kroky směrem k digitalizaci, kde nejsou nutné velké počáteční investice.
Vynechávající stroje a neplánované prostoje mohou být vážnou hrozbou pro konkurenceschopnost, protože snižují produktivitu a současně zvyšují celkové provozní náklady. Abychom se takových nesnází vyvarovali, musí strojní zařízení fungovat co nejspolehlivěji a nejúčinněji. Právě v této oblasti je velmi důležité přecházet od klasické údržby k takzvané prediktivní údržbě. Balíček Smart Rotation proto nabízí měřicí nástroje jako SKF QuickCollect a SKF IMx-8. Při propojení s další součástí balíčku, například programem Smart Supplier, kde autorizovaní distributoři pomáhají jednotlivým firmám v jejich digitalizačních snahách, jsou data získaná nástroji analyzována a následně dochází k diagnostice.
Při pochůzkách údržbářů se od sebe však osoby, které spolu potřebují komunikovat, často vzdalují na relativně velké vzdálenosti. Navíc ke své práci potřebují obě ruce, telefonický kontakt je tak poněkud komplikovaný. Právě z tohoto důvodu SKF na veletrhu MSV Brno ukazovalo také chytré brýle určené pro vzdálenou komunikaci. Jednotliví pracovníci tak spolu mohou bez problémů komunikovat, na dálku si předávat potřebné rady, a přitom jim obě ruce zůstávají volné pro plnění úkolů, které jsou k nim vysílány.
Digitalizace však samozřejmě nekončí u měření vibrací či u chytrých brýlí určených ke komunikaci. Je důležité změnit celkový přístup ke spolupráci mezi firmami. Především se jedná o ústup od klasických prodejních modelů k takzvané servitizaci - nabídce balíčků služeb, kde zákazník platí paušálně, nikoliv pouze za jednotlivé produkty. Dostává se mu tak mnohem komplexnějšího servisu - místo pouhého produktu získá také diagnostiku či údržbu s ním spojenou. Balíček služeb Smart Rotation a s ním spojené typy kontraktů, například Rotation for Life, jsou tohoto pokroku skvělým příkladem.
(Celý článek si budete moci přečíst v příštím čísle TT.)