Společnost Siemens dále rozšiřuje spektrum možných aplikací pro zařízení Simatic RTU (Remote Terminal Unit) díky nově přidané variantě Simatic RTU3041C a také díky možnosti povýšení firmwaru zdarma pro ostatní moduly rodiny RTU3000C. Důvodem uvedení na trh nejnovější jednotky RTU3041C je tolik potřebná a stále častěji požadovaná podpora internetu věcí (IoT).
Nový modul podporuje jak standard LTE-M (Long Term Evolution for Machines), tak NB-IoT (Narrowband Internet of Things). Oba standardy vynikají vlastnostmi pro bezdrátové aplikace s minimálními nároky na napájení vzdálených uzlů. Navíc nově lze softwarem Simatic PDM (Process Device Manager) konfigurovat a diagnostikovat procesní přístroje pohodlně na dálku. Povýšení firmwaru pro vyšší zabezpečení nebo pro vylepšení funkcí je možné pro všechny jednotky rodiny RTU3000C.
Nová jednotka RTU3041C kromě standardních funkcí rodiny RTU3000C přináší navíc podporu bezdrátových sítí typu LTE-M a NB-IOT. Modul má také integrováno GPS rozhraní. Společný firmware V4.0 přináší i další rozmanitá vylepšení. Těmi jsou vybaveny všechny jednotky rodiny RTU3000C a rozšiřují tak možnosti jejich uplatnění.
Bezdrátový standard energeticky úsporných stanic
Stanice Simatic RTU3041C disponuje modemem pro připojení k mobilním sítím typu LTE-M a NB-IoT a také GPS funkcionalitou. Oba aktuální a do budoucna cílené mobilní standardy sítí LPWA (Low Power Wide Area - síťové protokoly pro minimální spotřebu) jsou od základu navrženy pro aplikace typu IoT (Internet of Things) s minimální energetickou spotřebou. Standardy umožňují obsáhnout velmi rozsáhlá území, a to jak dosahem, tak i kvalitou pokrytí celé oblasti. Standardy jsou vysoce energeticky úsporné a vybavené funkcemi pro další optimalizace spotřeby energie. V závislosti na požadavku aplikace a při podpoře operátora GSM sítě tak lze například dosáhnout úspory napájení díky funkci eDRX (Extended Discontinuous Reception).
Vzdálený přístup k procesní instrumentaci
Navíc v kombinaci se Simatic PDM lze zajistit výkonný a pohodlný vzdálený přístup k připojeným procesním senzorům pomocí komunikačních protokolů ModbusRTU nebo HART (Highway Addressable Remote Transducer). Připojení k centralizovaným velínům lze realizovat za pomoci telecontrol protokolů. Vedle mezinárodně standardizovaných protokolů (například IEC 60870-5-104 a DNP3) modul podporuje také lety osvědčené protokoly rodiny Siemens, tedy Sinaut ST7 a TeleControl Basic. Moduly RTU3000C podporují rozmanité varianty připojení do telecontrol sítí. Například prostřednictvím integrovaného modemu RTU stanice do mobilních sítí operátorů nebo prostřednictvím dodatečných průmyslových routek, jako jsou např. Scalance M, a to díky rozhraní RJ45-ethernet. Kompaktní RTU jednotky jsou maximálně optimalizovány pro provoz s minimalizovanou spotřebou.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)