Kalifornská společnost Saildrone sídlící v Alamedě nedávno představila větší a vylepšenou verzi svého autonomního dronu, který je určen k průzkumu oceánu.
Nový plachetnicový dron Saildrone Surveyor o délce 22 m je vybaven zařízením pro mapování mořského dna. Dron by mohl přispět k zaplnění alespoň některých velkých děr, které máme v poznání oceánu, především pokud jde o jeho hlubiny.
První drony Saildrone se objevily v roce 2018. Tehdy měly délku 7 m. Společnost Saildrone je nabídla k využití týmu australských vědců, který s nimi zkoumal Jižní oceán.
Saildrony jsou poháněny větrem. Zároveň však také využívají solární energii, především k pohonu palubní elektroniky zahrnující navigační systémy a soustavy senzorů pro výzkum. Díky kombinaci zdrojů energie mohou plachetnice Saildrone zůstat na moři nepřetržitě až 12 měsíců. Mohou přitom operovat autonomně anebo být ovládány na dálku z pobřeží. Zvládnou i dlouhodobé mise, během nichž dokážou pořídit velké soubory dat o životním prostředí, včetně měření obsahu uhlíku v oceánu nebo analýz biomasy ve vodním sloupci.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)