Odstranění plevele mezi řádky cukrové řepy vyžaduje relativně vysoké použití herbicidů. Skupina studentů z ETH Curych však vyvinula robot se srovnatelným mechanickým účinkem. Pojmenovala jej Rowesys, tedy Robotic Weeding System — robot na ničení plevele.
Používání přípravků na ničení plevele v zemědělství — herbicidů — představuje nebezpečí pro životní prostředí a často se jejich zbytky nacházejí i v podzemní vodě. Vítán je proto každý prostředek, který by mohl efektivně, třeba jen v jednotlivých komoditách, herbicidy nahradit. Dnes se tu objevují i různá provedení robotů.
Jedním z nich je Rowesys, čtyřkolý robot na ničení plevele. Každé kolo tohoto zařízení s hmotností 300 kg a s rozměry 2 100 × 940 × 1 200 mm je vybaveno vlastním motorem. Robot disponuje dvěma kamerami. Přední dokáže rozpoznat řady cukrové řepy a podle toho řídit polohu robotu. Druhá kamera je zaměřena svisle na půdu a rozeznává jednotlivé bulvy i celé rostliny.
Plevel mezi řádky odstraňují čtyři pasivní radlice, připevněné ke konstrukci v zadní části. V hloubce přibližně 2 cm plevel vyorávají a na povrchu nechávají uschnout. Odstranění plevele mezi řadami cukrové řepy je poměrně snadné, ale ani uvnitř řádku nesmí být řepa poškozena a plevel přitom musí být odstraněn. Na spodku robotu jsou proto ještě aktivní radlice, které se otevírají nebo zavírají v závislosti na informacích, jež do systému posílá druhá kamera.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)