Výzkumný tým australské techniky RMIT University přišel se zajímavým řešením, které vylepšuje ochranu vozovek a zároveň využívá běžný odpadní materiál.
Asfaltové silnice podléhají vlivem počasí značné degradaci. Zlepšení slibují příměsi ze starých pneumatik /© RMIT University/
Každý, kdo se někdy dotkl asfaltové vozovky za horkého dne, jistě potvrdí, že její povrch absorbuje ohromné množství tepla. Vozovky tak horkem strádají, přesto však obvykle neobsahují nic, co by zlepšovalo jejich ochranu vůči slunečnímu záření. Časem na silnicích vznikají praskliny a otvory, jež účastníci provozu důvěrně znají.
Filippo Giustozzi a jeho kolegové využili pro ochranu vozovek použité pneumatiky. Jejich technologie je založená na recyklované gumě (crumb rubber), vytvořené z použitých pneumatik a podobného materiálu.
Badatelé vycházeli z toho, že podle dřívějšího výzkumu takový materiál zlepšuje vlastnosti betonu. Ten je po přidání gumy pevnější a více odolává horku. Giustozziho tým zjišťoval, zda recyklovaná guma dokáže zlepšit také ochranu asfaltového povrchu vozovek před slunečním zářením, včetně jeho destruktivní ultrafialové složky.
V rámci experimentu přidávali do svrchní asfaltové vrstvy recyklovanou gumu ve třech různých koncentracích - 7,5 %, 15 % a 22,5 %. Takto vytvořené vzorky umístili do stroje, který je vystavil dávkám UV záření odpovídajícím vystavení vozovky prudkému slunci po dobu 1 roku. Z jejich výsledků vyplynulo, že optimální by bylo použít 18 až 22 % recyklované gumy, což zhruba zdvojnásobí životnost povrchu vozovky. Větší množství gumy pak už snižuje odolnost asfaltu vůči mechanickému poškození.
Filippo Giustozzi je přední silniční inženýr zaměřený na poskytování praktických a snadno implementovatelných výsledků výzkumu. /© RMIT University/