Zábavní park Disney World letos slaví 50 let od svého založení. Za půl století existence o něm slyšel téměř každý na světě - ovšem prakticky nikdo si ho asi nespojí s hnutím za lepší a příjemnější „město budoucnosti". Ale měli bychom.
Když zakladatel firmy, Walt Disney, v roce 1966 oznámil, že začne stavět Epcot (dnes jen jednu část celého Disney Worldu) nechtěl rozhodně stavět „jen" zábavní park. Jeho slovy řečeno, mělo se jednat o "živý plán pro budoucnost", který na světě neměl obdoby: Zbrusu nové město postavené na zelené louce, doslova od nuly.
Nejlepší představu o jeho vizi dodnes nabízí zhruba 25minutový film produkovaný Disneyho společností (https://youtu.be/sLCHg9mUBag). V něm zakladatel firmy mluvící laskavě a pomalu jako ke skupině dětí podrobně popisuje, co plánuje vybudovat na zhruba 110 km2 uprostřed Floridy, nad nimiž získal dokonalou kontrolu (firma v tichosti vykoupila prakticky celé území ještě před oznámením záměru).
Součástí Disneyho představy o Epcotu mělo být zhruba 20tisícové městečko přímo v rámci zábavního parku. To mělo sloužit jako ukázkový příklad inovativních řešení v oblasti městského plánování, architektury, řízení a správy. Měl tu vzniknout velkých technologický park. Inovace v něm vznikající by se měly ověřovat přímo v rámci komunity. Domácnosti v Epcotu by byly první, kdo by dané výrobky získávaly a vyzkoušely by je, než by se inovace vydala do zbytku světa.
Méně movití obyvatelé Epcotu by mohli bydlet v prstenci výškových bytových domů blízko středu města. Kolem centra by byl pás parků a rekreační zóna, která by oddělovala čtvrti s nižší hustotou zalidnění, ve kterých by žila většina obyvatel. Nebyla by zde žádná nezaměstnanost a rozhodně se nemělo jednat o oblast určenou převážně pro důchodce, jak je dnes na Floridě běžné. „Myslím, že žádný jiný úkol na světě není pro obyvatele celého světa důležitější než hledání řešení problémů našich měst," říká ve filmu Disney.
Disney však nechtěl pouze stavět mírně vylepšená americká předměstí. Chtěl narušit dosavadní představy o tom, jak lze stavět a řídit město. Genialita Disneyho Epcotu spočívala v tom, že se vše zdálo být proveditelné, že se jednalo o aglomeraci prvků, které se běžně vyskytují v každé moderní metropolitní oblasti, ale byly spojeny do jediné vize a řízeny jediným orgánem.
Důležitou novinkou bylo vykázat z ulic města automobily. V auty posedlé Americe 60. let to byla skutečně radikální myšlenka. Doprava se měla přesunout pod zem. Měl tu vzniknout rozsáhlý podzemní systém, který byl navržen tak, aby auta mohla přijíždět, parkovat nebo projíždět pod městem, aniž by byla vidět. Vzniknout měla i samostatná síť tunelů pro nákladní dopravu a další služby. Obyvatelé a návštěvníci měli po celé, zhruba 20km délce Disney Worldu cestovat prakticky výhradně vysokorychlostní jednokolejnou dráhou.
Nepochybně by bylo extrémně zajímavé sledovat, jestli by legendární houževnatost Walta Disneyho stačila na to, aby byl projekt dotažen alespoň z části do konce. Zakladatel firmy však zemřel v témže roce, kdy své plány oznámil.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)