Americký start-up kosmických technologií Vast se sídlem v kalifornském Long Beach má ambici zprovoznit první komerční orbitální stanici na světě. Jeho technici už připravují obytný modul Haven-1 s mohutnou soustavou solárních panelů, který by měl vyrazit do vesmíru někdy v srpnu 2025 a stát se základem budoucí rotující vesmírné stanice o velikosti zhruba 100 m.
Americká vesmírná agentura NASA se v poslední době v oblasti pilotovaných vesmírných letů zaměřuje především na mise k Měsíci a k ještě vzdálenějším světům Sluneční soustavy. Postupně se tak chystá opustit nízké oběžné dráhy Země a přenechat je soukromým společnostem. Až doslouží Mezinárodní vesmírná stanice ISS, což by mělo být v roce 2030, hodlá NASA prostor pro astronauty „nakupovat“ právě na komerčních orbitálních stanicích.
Jedním ze zájemců o tento byznys je start-up Vast, vyvíjející modul Haven-1 s velkým pozorovacím portem, který se vejde do „nákladního prostoru“ rakety Falcon 9. Modul by měl pojmout čtyři astronauty na dobu 30 dní. Na nízkou oběžnou dráhu Země by se měl dostat nejdříve v srpnu 2025, přičemž zpočátku by měl fungovat jako nezávislá vesmírná stanice s posádkou, později pak údajně bude připojen jako modul k větší obrovské vesmírné stanici, která je v současné době ve vývoji. Tu by měl do vesmíru vynést připravovaný nosný systém SpaceX StarShip.
Již krátce po vypuštění prvního modulu v rámci mise nazvané Vast-1 by k modulu Haven-1 měla zamířit kosmická loď SpaceX Dragon s první posádkou. Vast na inaugurační misi do Haven-1 prodává až čtyři místa. Mezi očekávané zákazníky patří domácí a mezinárodní kosmické agentury a soukromé osoby zapojené do vědeckých a filantropických projektů, volná místa jsou však zatím stále k dispozici.
Dlouhodobým cílem Vastu je vyvinout 100 m dlouhou multimodulovou vesmírnou stanici s umělou gravitací vyvolávanou za pomoci rotace. Poté by měla následovat mnohem větší rotující orbitální stanice ve tvaru kola.
Vyvíjený modul Haven-1 je otevřený pro vládní, komerční i neziskové zakázky. K prodeji jsou rovněž čtyři místa pro astronauty během připravované první mise modulu, která nese název Vast-1.
Záměry Vastu nejsou nijak skromné. V uplynulých letech jsme však byli svědky řady podobných kosmických projektů, které se nakonec potichu vytratily. Příliš velkou důvěru u expertů navíc nevzbuzuje podnikání výkonného ředitele Jeda McCaleba v kryptoměnách. Pokud by ale se záměr startu-pu alespoň z části povedl, byl by to další významný milník letů do vesmíru.
Stanislav Mihulka, doplnil Michael Málek
Foto: Vast