Co je na elektrickém voze nejdůležitější? Odpověď je zřejmá: baterie. Ta tvoří větší část ceny elektrických vozů a zároveň představuje největší omezení dnešních elektromobilů. Kupcům vadí nejvíce právě vysoká pořizovací cena a dojezd. Dojezd je méně důležitý ukazatel, který navíc s cenou souvisí - kdyby byly akumulátory opravdu levné, bylo by možné zvětšit i baterii.
Elektromobily mají poměrně nízké náklady na provoz včetně „paliva", a pokud se podaří vyřešit i problém vysoké ceny akumulátorů, měl by být jejich provoz v porovnání s ostatními formami pohonu podstatně výhodnější (alespoň během prvních let provozu, protože je stále otevřená otázka dlouhodobé spolehlivosti akumulátorů). Mohou však ceny baterií klesnout natolik, aby se nákup elektrického vozu vyplatil? A kdy elektrické vozy budou stát stejně jako ty se spalovacím motorem?
Podle analýz a odhadů agentury Bloomberg by ta chvíle měla přijít brzy, někdy kolem roku 2023. V roce 2019 se podle jejího odhadu cena bateriových článků pro vozy (respektive kompletních baterií) pohybovala pod 160 dolary za kilowatthodinu kapacity. Snad již v roce 2023 by se však mohla přiblížit hranici 100 dolarů za kilowatthodinu, čímž by se elektromobily mohly dostat na konkurenceschopnou hladinu.
Co se dá zlepšit
Není pochyb o tom, že elektromobily budou v příštích letech a nejspíše i desetiletích pohánět vylepšené lithiové akumulátory. Na dohled není žádná revoluce, ale spíše jen evoluce. Pokud ceny mají spadnout tolik, kolik analytici odhadují, musí se jednat o evoluci nezanedbatelnou. Automobilky a jejich dodavatelé si samozřejmě celou řadu podrobností o tom, jak toho dosáhnout, nechávají pro sebe. Ale ne všechny.
Do své „kuchyně" nechala zájemce v září 2020 nedávno nahlédnout například společnost Tesla, která je dnes nepochybně špičkou a má s výrobou baterií pro elektromobily zkušenosti jako málokterá jiná společnost (byť samozřejmě spoléhá do značné míry na dodavatele).
Tesla v rámci setkání s akcionáři uspořádala „Den baterie", během kterého představila svou strategii, jak srazit současnou cenu baterií během několika příštích let o více než polovinu. Samozřejmě není pochyb o tom, že firma si celou řadu podrobností nechala pro sebe. Naznačila však svou základní strategii.
Také v příštích letech má Tesla využívat v elektromobilech klasické válcové články podobné těm, které automobilka používá dnes (a které si nechává vyrábět od firem, jako jsou Panasonic či CATL). Nový typ 4680 bude větší než dnešní články (název napovídá, že mají průměr 46 mm a délku 80 mm) a především by měl mít nová „střeva". Významná novinka spočívá například ve způsobu odvodu a přívodu elektřiny ze samotného aktivního materiálu na póly článku. To mají na starosti malé vodivé prvky - anglicky se nazývají „tabs". Obvykle jsou vyrobeny z niklu, hliníku, případně mědi. Jde o jedno z nejslabších míst dnešního designu, protože když se akumulátory rychle nabíjí či vybíjí, právě v těchto kovových prvcích vzniká velké množství tepla. A pro lithiový akumulátor znamená teplo velký problém (zkracuje životnost a při vyšších teplotách hrozí i exploze). Tesla si v květnu podala patent na články, které se bez těchto vodivých prvků mají zcela obejít (články s „tabless" elektrodami).
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)