Data z výrobních linek a strojů sbírá poměrně velké procento firem, většina z nich ale získané informace dále nijak nezpracovává a nechává je ladem. Některé však tento „prvotní ostych" překonaly, a díky účelnému využívání uložených dat dokázaly zefektivnit výrobu v mnoha oblastech a ušetřit nemalé finanční prostředky.
Právě tyto firmy mohou být inspirací pro podniky, v nichž zatím se zavedením (big) data analýz váhají. V liberecké společnosti Denso Manufacturing Czech, která vyrábí například automobilové klimatizace a jejich komponenty, má sběr různých dat dlouhou tradici. Daty se v ní řídí všechny úrovně operativy od dělníků až po management. Ve firmě si dobře uvědomují, že podrobnou analýzou údajů získaných ze strojů lze dobře porozumět stavu výrobního procesu a také predikovat jeho vývoj.
„Proto momentálně akcentujeme automatický sběr dat a jejich automatické vyhodnocování tak, aby byl výrobní proces včas upraven, aniž by docházelo k prostojům nebo výrobě zmetkových dílů," říká její technický ředitel, Tomáš Švagerka. Data, která v Denso Manufacturing Czech sbírají, by se dala rozdělit do dvou skupin - výrobní a inspekční. Sbírají se v reálném čase, párují se s každým výrobním cyklem a jsou propojena s výrobním časem a číslem jednotlivých kusů. To pak pomáhá při zpětném dohledávání parametrů, podmínek a výsledků inspekce z provozu. „Z dat, která analyzujeme, můžeme získávat informace o vlivu materiálu, životnosti nástrojů, pracovního prostředí jako je teplota, vlhkost a podobně," pokračuje a dodává, že na základě těchto znalostí pak optimalizují výrobu.
Drtivou většinu dat ukládá společnost interně na firemním serveru, který je ještě mnohonásobně zálohován a do cloudu se jí zatím nechce. Podle Tomáše Švagerky to má jeden jediný důvod - bezpečnost. „Důvodem jsou obavy o ztrátu dat či jejich zneužití z důvodu selhání cloudového zabezpečení, které je zcela mimo naši kontrolu." Vyhodnocování získaných údajů probíhá v Denso Manufacturing Czech graficky, pro hlubších analýzy pak používají spíše statistické nástroje. Když v Densu projekt data analýz zaváděli, očekávali, že jim digitalizace pomůže lépe rozpoznat problémy v monitorovaných procesech tak, aby mohli okamžitě adekvátně reagovat. Po letech zkušeností Tomáš Švagerka toto rozhodnutí hodnotí jako velmi smysluplné. „IoT řešení, která postupně zavádíme, nám ulehčují a zrychlují práci. Peníze a energii, kterou jsme do digitalizace vložili, jsme určitě vynaložili dobře."
I pro strojírenskou společnost Žďas byl impulsem k digitalizaci hlavně požadavek na zefektivňování výroby a snaha vyvíjet sofistikovanější a robustnější zařízení s minimální poruchovostí. „K data analýzám jsme přistoupili proto, že jsme chtěli získat provozní informace ze zařízení, odhalit příčiny poruch a na základě toho chránit ostatní stroje. Kromě toho pro nás bylo důležité dále zefektivnit chod stroje, aby dosahoval nejlepších možných provozních vlastností, jako je doba cyklu či spotřeba energie," vysvětluje Radek Sejtko, vedoucí oddělení Elektrické systémy.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)