Německá společnost Bosch ve své tiskové zprávě uvádí další pokrok v navigaci automobilů. Nové senzory MEMS pomáhají ještě spolehlivěji vizualizovat pohyby vozidla.
Navádění řidičů k cíli je v současné době již běžnou záležitostí a navigační systémy GPS jsou v řadě případů montovány do palubních desek i přímo ve výrobě. GPS (anglicky Global Positioning System, česky globální polohový systém, hovorově džípíeska) je globální družicový polohový systém vlastněný USA a provozovaný Vesmírnými silami Spojených států amerických. Přístroje založené na této technologii při cestách nahrazují klasické papírové mapy, umožňují naplánovat trasy, vypočítat přibližnou dobu jízdy, přesnou vzdálenost nebo třeba upozorní na radary a možné uzavírky.
Mají nejedny užitečné vlastnosti a funkce. Například asistent řazení do pruhů pomůže řidiči se s předstihem zařadit do správného jízdního směru. Fotorealistické náhledy díky grafickému znázornění křižovatky usnadní orientaci. Ukazatel povolené rychlosti na displeji navigace znázorňuje maximální povolenou rychlost v daném úseku. Při jejím překročení se ozve zvukový signál. Podpora zájmových bodů v navigaci upozorní na benzínky, parkoviště, zajímavá místa atd. Parkovací asistent pomáhá vyhledat v cíli místo k parkování. Služby Live zasílají nejnovější dopravní informace přes RDS-TMC přijímač.
Ale mají i svá úskalí a neduhy
Díky jim může leckdy tento jinak užitečný vynález zahnat řidiče "do úzkých", o čemž svědčí i jedna z řady novinových zpráv: „Slepé následování navigace se nevyplatilo mladému polskému řidiči kamionu. Se svým tahačem plně naloženým jedenácti tunami hliníku uvízl v neprůjezdné uličce na okraji Vsetína, kde by se zvládla vyhnout jen jízdní kola a kam mají nákladní auta zákaz vjezdu. Dál to nešlo, chtěl vycouvat a při tomto manévru se pod ním utrhla krajnice a sjel do příkopu. Kvůli špatnému přístupu trvalo hasičům několik hodin, než jej vyprostili".
Proto výrobci navigací hledají řešení, která by tento problém snížila na minimum či zcela odstranila. Jednou z nadějných možností je polovodičová technologie MEMS.
Oč se jedná?
Technologie MEMS umožňuje výrobu pokročilých senzorů. MEMS je zkratka anglického názvu Micro Electro Mechanical Systems. Německé zdroje používají pro tyto komponenty název Micro Systeme (Technik). Japonské termín Micro Machines.
Zjednodušeně řečeno, Mikro Elektro Mechanické systémy jsou součástky s mikro rozměry, v nichž jsou integrovány ovladače, čidla, mechanické komponenty nebo elektrické obvody.
Názorný příklad - mobilní telefony
V případě navigací jsou „v pozadí" miniaturní (polovodičové) zmenšeniny dvou vynálezů, které už delší dobu slouží v technických zařízeních: gyroskopu a akcelerometru.
Gyroskop poprvé prakticky využil Ignác Kotrnetz ve vládou utajeném projektu v Německu za první světové války. Využil ho v prvním ponorkovém torpédu, kde sloužil k udržení torpéda v přímočarém pohybu. Dnes se používají nejen ve vojenské technice, ale rovněž v lodní dopravě, astronautice, letectví, domácích spotřebičích, ke stabilizaci (uklidnění) pohybující se kamery, dalekohledu, periskopu. Gyrostatického principu také využívá tradiční hračka káča.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)