Potápěči už se nemusejí potápět sami, i když nemají po ruce lidského společníka. Francouzská společnost Notilo Plus vyvinula pozoruhodný podvodní autonomní dron Seasam, který dokáže sledovat potápěče během ponoru a pořizovat jeho videozáběry. Využívá přitom kombinaci akustické technologie a strojového vidění.
Podvodní autonomní dron Seasam je schopen opticky, prostřednictvím kamery, zaměřit potápěče až na vzdálenost několika desítek metrů, naváděn je však především akustickým signálem řídicí jednotky, kterou má potápěč u sebe. Díky tomuto zařízení je dron schopen se „držet" potápěče ve dne v noci, a to i v ve vodách s velmi nízkou viditelností. Vizuální systém detekce potápěče pak slouží především k jeho udržení uprostřed záběru kamery. Dron Seasam má zároveň k dispozici vlastní navigační a sonarový systém, s jehož pomocí se vyhýbá překážkám pod mořskou hladinou.
Potápěč navíc může prostřednictvím kontrolní jednotky vysílat akustické povely. Nemůže sice dron přímo řídit, jeho plavba je do značné míry autonomní, ale může nastavit způsob, jakým se má dron pohybovat a v jaké vzdálenosti, a ovládat parametry nahrávání videa, včetně zapnutí či vypnutí reflektorů. Díky tomu je schopen si zajistit jedinečné záběry bez asistence druhého potápěče. Dron Seasam se může potápět i sám, připojený na dlouhém kabelu. Uživatel ho pak může ovládat ze břehu či z vodní hladiny a sledovat videozáběry v reálném čase. Vizuální systém dronu je přitom možné nastavit tak, aby sledoval vybrané objekty, jako například trupy lodí, přístavní konstrukce nebo další podmořské struktury.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)