Hlavním mottem letošního veletrhu byly Průmysl 4.0 a digitální továrna, podpořené řadou burcujících projevů politiků
a pořádaných workshopů. V této oblasti však obor obráběcích strojů nemusí čekat na žádné „revoluční“ výzvy, poněvadž sám o sobě může sloužit jako vynikající příklad aplikací digitalizace.
Vývoji aplikací numerického řízení obráběcích strojů se několik výzkumných pracovišť a firem, především v USA (Massachusetts Institute of Technology, Arma Corporation, Kearney-Tracker, Bendix, Boeing atd.), začalo věnovat už ve 2. polovině 40. let minulého století. Již na světové výstavě obráběcích strojů v roce 1960 v Chicagu bylo z 1 000 vystavených strojů celých 10 % všech strojů vybaveno numerickým řízením – samozřejmě v úrovni technického poznání té doby. V současnosti nabízená provedení pružných výrobních systémů (PVS) lídrů v oboru, jakými jsou Mazak, Okuma, DMG MORI apod., již odpovídají popisovaným parametrům „digitální továrny“.
Nižší počet vystavovatelů nejen z ČR byl v tomto roce zapříčiněn především před několika týdny konanou výstavou EMO v Hannoveru, na které se snaží prezentovat většina výrobců obráběcích strojů z celého světa a které se pochopitelně účastnily i mnohé firmy z ČR, jež pak chyběly na letošním MSV Brno.
PAVILONU P OPĚT VÉVODILY OBRÁBĚCÍ STROJE SVĚTOVÝCH ZNAČEK
O současné top úrovni oboru měli možnost se návštěvníci MSV Brno informovat na stáncích mnoha firem, které u nás zastupují proslulé světové značky. Zmiňme například společnost DMG MORI, která na veletrhu představila vysoce přesné pětioosé texturování, které nahrazuje náročné leptání. K vidění zde byla i druhá generace frézovacího a soustružnického centra NTX 1000.
Nechyběl samozřejmě ani tradiční vystavovatel Yamazaki Mazak, který v letošním roce slaví 100 let od svého založení. (Připomeňme exkluzivní rozhovor s Takuem Yamazakim, který jsme přinesli v Technickém týdeníku č. 20.) Firma v Brně prezentovala reálné obrábění na pěti nejmodernějších strojích. Hlavními tématy expozice byla produktivita, iSmart factory, Smooth technologie, software MazaCare a řešení pro IoT. Nová generace SMOOTH AI má nyní inovovaný hardware i software, a navíc disponuje prvky umělé inteligence. Díky ní je například možné vytvořit CNC program přímo z 3D modelu. Velkým tahákem bylo bezesporu laserové centrum OPTIPLEX 3015 DDL a soustružnické centrum pro obrábění dlouhých obrobků s délkou lože 1 500 mm INTEGREX i200S.
Společnost Misan přivezla do Brna stroje od většiny značek, které na českém trhu zastupuje, takže jsme na jejím stánku mohli zhlédnout stroje Okuma, Brother, brusky Okamoto, ale také třeba 3D tiskárnu od Concept Laser. Upozorněme pouze na svislé obráběcí centrum s výjimečným poměrem cena/ /výkon – Okuma Genos M660V. Jedná se o nového příslušníka nízkonákladových, svislých obráběcích center s dosud největším pracovním prostorem. Doplňuje řadu svislých center Okuma Genos s dvoustojanovou portálovou konstrukcí o typ s upínacím kuželem vřetena volitelným mezi #40 nebo #50 a stolem velikosti 1 500 × 660 mm.
(Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle TT.)