Taku Yamazaki: Nejdůležitější je nepromarnit příležitosti, ale umět je využít
V rámci veletrhu EMO v Hannoveru jsme dostali příležitost k rozhovoru s Takuem Yamazakim - Senior Deputy Managing Directorem evropské skupiny Yamazaki Mazak. V roce, kdy tato společnost slaví 100 let od svého vzniku, se představila na veletrhu s doposud největší expozicí. Jak řekl během rozhovoru sám Taku Yamazaki: pro značku Mazak je důležitá budoucnost. Do dalšího století své existence vstoupila s přehlídkou 27 typů nových strojů a 16 automatizačními řešeními více než důstojně.
Letos slavíte 100 let od založení firmy. Plánujete nějaké velké oslavy?
Ano, samozřejmě něco připravujeme, ale pro Mazak není toto výročí nijak významné. Pro nás je důležitější dívat se dopředu do dalšího 100 let. Nechystáme žádné velké oslavy, žádné večírky ani jiné finančně nákladné akce. Jedním ze snů tehdejšího ředitele společnosti Terryho Yamazakiho, který zemřel před osmi lety, však bylo založit muzeum obráběcích strojů. Mnoho lidí totiž stále neví, co to je obráběcí stroj. V rámci obecně prospěšné činnosti, kterou chtěl přispět průmyslu obráběcích strojů, je chtěl představit i lidem, kteří nemají co do činění s kovoobráběním. Proto jsme se letos, v roce 100. výročí založení firmy, rozhodli otevřít v Japonsku muzeum obráběcích strojů - ve městě Minokamo, kde máme dva vlastní výrobní závody.
Z čeho nejvíce můžete těžit ve vaší dlouhé historii a rodinné tradici?
Díky naší dlouhé, 100 let trvající historii máme také dlouhou historii úspěchů, ale pochopitelně i neúspěchů. Musíme si dávat pozor, abychom nedělali stejné chyby, jaké jsme udělali v minulosti, a naopak se musíme snažit dále rozvíjet náš příběh úspěchu. Na dlouhodobě fungujícím managementu firmy nehodláme v zásadě nic měnit. Ve vývoji produktů se ale díváme více do budoucna a jsme otevřeni všemu novému, co může přispět k jejich trvalému vylepšování. Díky rodinnému vlastnictví firmy se můžeme rozhodovat rychle vzhledem k budoucímu vývoji a také v dlouhodobé perspektivě.
Cítíte, že se nyní dostáváme do bodu, kdy se vše mění? Že jsme se dostali do jakéhosi „bodu zlomu", kdy je potřeba zásadně transformovat firmu a změnit způsoby myšlení?
Ne, nemyslím si to. Německý průmysl začal mluvit o Průmyslu 4.0 někdy před sedmi lety, takže před poměrně dlouhou dobou. Přestože Průmysl 4.0 zní jako „bod zlomu" nebo jako zcela nový koncept, myslím si, že je to jen politický slogan, který má za cíl udržovat pozornost směrem k vylepšování výrobního procesu. Jako koncept, jehož cílem je dodávání nové hodnoty produktům a službám pro zákazníky prostřednictvím každodenní výroby a aktivit zvyšujících produktivitu v Mazaku, jsme již poměrně dávno představili Cyber Factory. Ta se k dnešnímu dni vyvinula do konceptu Mazak iSMART Factory - vysoce digitalizovaného a automatizovaného výrobního systému. Oba koncepty jsou velmi podobné základnímu cíli Průmyslu 4.0. Naši zákazníci v Evropě už také začali s inovacemi v duchu Průmyslu 4.0 velmi dávno. Nemyslím si, že by se teď odehrávalo něco zvláštního.
Spíše to tedy celé chápete jako součást přirozeného vývoje?
Ano, přesně tak.
Líbí se mi japonský výraz MONOZUKURI. Myslíte si, že to opravdové (řemeslné) mistrovství ve strojírenství je ohroženo, že bude zapomenuto, nebo naopak zažívá něco jako novou renesanci?
Není to jen problém Japonska, ale i celé Evropy, že ubývají zkušení pracovníci. Proto musíme i v rámci monozukuri zavádět nové technologie. Například umělou inteligenci k přenosu znalostí k nezkušenému operátorovi.
Jsme na veletrhu EMO. Co pro vás znamená ve srovnání s tokijským veletrhem JIMTOF? Schováváte si světové premiéry na JIMTOF, podobně jako to dělají některé jiné japonské firmy, nebo je dělíte spravedlivě mezi všechny významné světové veletrhy?
(Celý rozhovor naleznete v TT č. 20.)