Po necelých třech letech provozu se ve Francii zřejmě schyluje ke konci projektu kilometrové „solární silnice“ v Normandii. O špatných výsledcích se v odborných kruzích mluvilo již delší dobu, posledním hřebíčkem do rakve projektu by mohl být srpnový článek deníku Le Monde, který svým titulkem uvedl projekt do povědomí široké francouzské veřejnosti jako „katastrofu“. Což je přece jen poněkud nespravedlivé. Jde více méně o experiment, jaké k vývoji a výzkumu patří – což ovšem nemění nic na tom, že experiment je podle všeho neúspěšný. (Ostatně jak jsme tak trochu předpovídali v našem článku v TT 19/2018).
Úsek u obce Tourouvre-au-Perche byl slavnostně otevřen v prosinci 2016, shodou okolností den po zimním slunovratu a tedy v jednom z nejkratších dní v roce. Vznikl díky státní dotaci ve výši 5,2 milionu euro (tedy cca 130 milionů korun) a stavební společnost Colas na něm chtěla ověřovat vlastnosti fotovoltaických panelů odolných tak, aby mohly posloužit jako povrch vozovky s běžným provozem (Colas je dceřiná společnost velké francouzské stavební firmy Bouygues a působí v řadě zemí světa, včetně ČR). Od začátku bylo jasné, že v takovémto uspořádání nebudou fotovoltaické panely příliš účinné a životnost vozovky bude omezená. Výsledky i tak zůstaly daleko za očekáváním konstruktérů.
Nejprve si ovšem „solární silnici“ krátce připomeňme: při otevření panely pokrývaly plochu 2 800 m2 a jejich maximální výkon činil 420 kW. To mimochodem znamená, že náklady...
Celý článek si přečtěte v Technickém týdeníku č. 16.