Tým z Tokijské univerzity vytvořil beton z uhličitanu vápenatého, nový typ materiálu tvořeného odpadním betonem a oxidem uhličitým zachyceným ze vzduchu nebo průmyslových výfukových plynů.
Podle odhadů pochází z produkce betonu až 7 % globálních emisí oxidu uhličitého. K uvolňování většiny z nich přitom dochází při zahřívání vápence na velmi vysokou teplotu. Japonský tým University of Tokyo proto vytvořil proces snižující zátěž životního prostředí výrobou betonu hned několika způsoby zároveň.
Proces výroby betonu z uhličitanu vápenatého je inspirován způsobem, jakým se některé vodní organismy v průběhu času zpevňují na fosilie. V raných fázích vývoje materiálu použil Ippei Maruyama, profesor univerzitní katedry architektury, usazeniny uhličitanu vápenatého z mrtvých organických látek a aplikoval je na beton. V nynější fázi je však základem výroby využití starého betonu, tedy procesu jeho recyklace.
Přínosem je přitom nejen prodloužení doby využití stejného materiálu. Při recyklaci starého betony postačuje teplota výrobního procesu kolem 70 °C, tedy podstatně méně, než vyžaduje standardní výroba [cement, hlavní surovina standardního betonu se obvykle vyrábí společným vypalováním vápence a jílu při teplotách okolo 1 450 °C - pozn. red.]. Nový proces také váže oxid uhličitý z průmyslových emisí nebo třeba přímo z ovzduší.
Beton vyrobený postupem japonského týmu je ale zatím dva- až pětkrát méně pevný než běžný beton, což pochopitelně představuje problém. Podle tvůrců je ale přesto možné takový materiál na menších stavbách použít. Vědci se zároveň snaží svůj proces a parametry výsledného betonu dále vylepšit. Jak uvádí vedoucí výzkumného týmu Takafumi Noguchi, při výrobě betonu zbývá ještě překonat řadu překážek. S kolegy ale doufají, že se v příštích desetiletích prosadí uhlíkově neutrální beton, který bude součástí řešení problému s klimatem.