Chorvatský předseda vlády Andrej Plenković slavnostně otevřel nový terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) u ostrova Krk. Jeho výstavbu a plynovod zajišťující připojení k chorvatské přepravní soustavě podpořila Evropská unie 124 miliony eur.
Přestavbou tankeru Golar Viking vznikl plovoucí terminál LNG Croatia a 1. ledna k němu dorazila loď LNG Tristar Ruby z Marylandu v USA. Vykládka trvala dva dny. Následně byl americký LNG upraven a čerpán do potrubní sítě, která je napojena na evropskou síť. Chorvatsko tak může nyní působit jako vývozce plynu, například do Maďarska a na Ukrajinu.
SPOLEČNÝ ZÁJEM EU
Projekt výstavby plovoucího terminálu má plným právem status „projekt společného zájmu EU“. Je totiž výrazným krokem ke zmenšení závislosti Evropy na dodávkách plynu z Ruska. Především Spojené státy kritizovaly v posledních letech Evropskou unii, že nedbá na svou energetickou bezpečnost. Konkurenční, likvidní a stabilní trh s plynem v EU je po USA druhým největším plynárenským trhem na světě.
Chorvatsko bylo dosud na dodávkách plynu z Ruska plně závislé, nyní svou energetickou závislost na jednom dodavateli podstatně snižuje.
Ředitel evropské Výkonné agentury pro inovace a sítě (INEA) Dirk Beckers při této příležitosti uvedl: „Terminál LNG Krk má strategický význam pro bezpečnost a diverzifikaci dodávek zemního plynu ve střední a jihovýchodní Evropě. Rovněž zajistí účinnou integraci dalších klíčových projektů infrastruktury zemního plynu na regionální trh s plynem a celkově zvýší konkurenceschopnost regionu. Chtěl bych poděkovat a poblahopřát našim příjemcům, LNG Chorvatsko a Plinacro, za jejich efektivní spolupráci s INEA a za to, že byli schopni navzdory náročným okolnostem úspěšně dokončit projekt podle původního plánování!“
Očekává se, že dovoz plynu do EU v následujících letech vzroste, neboť plyn byl v úsilí EU o dekarbonizaci hospodářství identifikován jako důležité přechodné palivo. EU má pro dovoz zkapalněného zemního plynu rozvinuté kapacity s aktuální rezervou kolem 150 miliard m3. Vzhledem ke strategickému významu pro diverzifikaci a bezpečnost dodávek energie však bude stávající kapacita rozšířena a budou budovány i kapacity nové.
EU chce do roku 2023 zdvojnásobit dovoz LNG z USA a zvýšit tak diverzifikaci dodávek energie. Dovoz LNG z USA by měl do roku 2023 stoupnout nejméně na 8 miliard m3 ročně. Předpokládá se, že v roce 2040 bude celosvětově v provozu 6 000 velkých lodí poháněných palivem LNG. Náhrada těžkých topných olejů zkapalněným zemním plynem by mohla vést k významnému snížení emisí a dalšímu zlepšení životního prostředí.
STRATEGICKÝ PROJEKT PRO CHORVATSKO
O projektu se začalo seriózně uvažovat v roce 1995, kdy byl vládou prohlášen za strategicky důležitý pro Chorvatsko. Tehdy se také začalo s počátečními průzkumnými pracemi. Výstavba byla silně podporována USA a projekt byl zařazen mezi evropské projekty společného zájmu, protože posílí evropský trh s energií a zvýší bezpečnost dodávek plynu pro EU, zejména pro země ve střední a jihovýchodní Evropě. Studie proveditelnosti byla dokončena v roce 2008 a povolení k umístění vydaly příslušné úřady v roce 2010 po posouzení vlivů na životní prostředí. Krátce před tím však začaly komplikace způsobené faktem, že z projektu vystoupila firma RWE. V prosinci 2010 uzavřelo konsorcium připravující projekt svou kancelář v Chorvatsku, což v podstatě znamenalo konec projektu. K obratu došlo až o šest let později v nových politických a ekonomických podmínkách. V dubnu 2016 první místopředseda vlády Tomislav Karamarko oznámil restart projektu, jehož garantem se stala státní společnost LNG Hrvatska. Za půl druhého roku pak belgická společnost Tractebel Front-End Engineering and Design představila zajímavé technické řešení: trvale kotvící plovoucí skladovací a zplyňovací jednotku (FSRU).
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)