Vodík představuje cenný a vůči prostředí šetrný zdroj energie, který by se mohl uplatnit v řadě odvětví. Vodíková energetika však prozatím čelí obtížím, které souvisejí například s komplikovaným skladováním a transportem vodíku. Vědci proto hledají nové postupy, které by byly jednoduché, spolehlivé, a hlavně levné.
Nové systémy pro skladování a transport vodíku by mohly podstatně rozšířit a prohloubit jeho využití v rozmanitých aplikacích. Jednou z možností je využít kapalné nosiče vodíku, tedy kapaliny, z nichž je možné cennou surovinu snadno získat pro další využití.
Jeff Urban ze skupiny Molecular Foundry v amerických laboratořích Lawrence Berkeley National Laboratory a jeho spolupracovníci navrhli a vyvinuli nový nanokatalyzátor, který podstatně usnadňuje získávání vodíku z kapalného nosiče, jímž je metanol. Tento katalyzátor tvoří malé shluky niklu, navázané na 2D substrát.
Nový nanokatalyzátor čistě a efektivně urychluje chemickou reakci, která odděluje vodík z molekul metanolu. Nikl je navíc poměrně běžným kovem, díky čemuž je katalyzátor dobře dostupný. Doposud se pro tento typ reakcí používají katalyzátory z drahých kovů. Ty jsou pochopitelně drahé a vzácné. Další komplikací je, že bývají náchylné ke kontaminaci, což následně snižuje účinnost takového katalyzátoru. Klíčem k úspěchu nanokatalyzátorů bylo uspořádání niklu do shluků o průměru 1,5 nm, které jsou umístěny na substrátu z bóru a dusíku. Vědci hodlají na nanokatalyzátorech dále pracovat, aby se mohly stát základem efektivních obslužných systémů pro vodíkovou energetiku.