Tak jak jsme slíbili v závěru minulého roku v krátké zprávě TRUMPF Open house 2019, přinášíme dnes ještě několik informací k novinkám firmy, představených na mezinárodních veletrzích ke konci roku 2019.
Na veletrhu Blechexpo v listopadu ve Stuttgartu představil TRUMPF nové softwarové řešení Workmate pro užití u laserových, děrovacích i ohýbacích strojů. Na tabletu informuje obsluhu stroje nebo operátora o každodenních úkolech, které ho očekávají od pomoci při nastavování strojů, kdy Workmate informuje i o procesních parametrech k použití, až po doporučení při balení hotové součástky. Postup zpracování úlohy lze průběžně vyvolat na tabletu. Díky tomu, že obsluha i operátor mají vždy přístup k potřebným klíčovým informacím, aniž by je museli hledat, šetří softwarové řešení čas a pomáhá tak jak zkušeným, tak i méně kvalifikovaným zaměstnancům pracovat samostatně a efektivně. Workmate sleduje i ruční činnosti, jako je svařování nebo montáž, včetně otázek bezpečnosti. Systém bude k dispozici od jara 2020.
Světovou premiéru na Blechexpo měl i 3D svařovací systém TruLaser Station 7000. S laserovým výkonem až 4 kW a 150% větším instalačním prostorem dokáže systém svařovat i složitější a větší díly, včetně hlubších švů. Produktivitě stroje přispívá nejen vysoký výkon laseru a rychlost posuvu, ale i nový měnič rotace, který u stroje dovoluje současně na jedné straně svařování dílu a na druhé odebírání dílu hotového s přípravou nového. Novinkou je tu inteligentní zpracování obrazu, kdy inteligentní kamera detekuje polohu svařovaného dílu v pracovním prostoru a automaticky koriguje laserový paprsek, když je součást nakloněna. Svařovat se tu dají všechny běžné kovy, ocel i nerezová, měď, hliník nebo titan.
Zvláštní pozornost je u TruLaser Station 7000 věnována i ergonomickému konceptu ovládacího panelu mimo zařízení. Veškeré informace o procesu svařování může obsluha stroje zadat pomocí intuitivního uživatelského rozhraní na dotykové obrazovce systému.
Veletrh aditivní výroby Formnext v listopadu ve Frankfurtu představil novou laserovou 3D tiskárnu TruPrint 2000, vhodnou zvláště tam, kde se požaduje u výrobku vysoký standard kvality, jako je tomu u lékařské techniky. Koncepce dvoutisícovky umožňuje zpracovávat tiskový prášek pod ochranným plynem a zabraňuje tak kontaminaci v jeho oběhu. Pro vyšší produktivitu je TruPrint 2000 vybaven dvěma 300 W lasery s průměrem zaostření 55 µm. Tímto způsobem mohou být konstruovány komponenty se zvláště hladkým a vysoce kvalitním povrchem a to i z titanu, který se ve zdravotnické technice často pro implantáty používá. Při digitálním monitorování procesu tisku je možné automaticky kontrolovat kvalitu práškového lože i taveniny a dojde-li k chybě, lze včas zasáhnout. Z monitoru se dá stáhnout i doprovodný průkaz kvality.
Jednou z aplikací, kterou TRUMPF již na novém zařízení vyzkoušel, je tisk páteřních implantátů, známých jako páteřní klece. Lékaři je používají u pacientů v meziobratlovém prostoru k obnovení přirozené výšky segmentu meziobratlové ploténky. U 19 páteřních implantátů trvá tisk pouze 24 hodin. Z dalších nových řešení podrobněji uvádíme pro jeho význam u autonomních procesů senzorický systém Active Speed Control pro laserové řezací stroje ke sledování a řízení parametrů řezu, včetně jeho rychlosti v reálném čase, o kterém byla už krátká zmínka při přednáškovém cyklu akce TRUMPF Open house 2019.
(Celý článek naleznete v příštím čísle TT.)