Řídicí jednotky airbagů nebudou reagovat až ve chvíli nárazu. Monitorováním situace kolem vozu budou schopny se na nehodu dříve a lépe připravit. Díky monitorování situace uvnitř vozu se pak budou také schopny přizpůsobit nafukování jednotlivých vaků tak, aby a méně ohrožovaly cestující.
Systém airbagů je dnes neodmyslitelným prvkem ochrany cestujících v moderních vozidlech. Jejich účinnost do značné míře záleží na včasné detekci nehody a rychlosti řídicí jednotky airbagů (označované Continentalem jako ACU - airbag control unit, zatímco většina ostatních výrobců používá označení ECU- electronic control unit). ECU airbagu vyhodnocuje data ze senzorů zrychlení a tlaku a v případě potřeby aktivuje příslušný airbag během milisekund. Nyní však Continental pracuje na dalším zdokonalení a zrychlení za pomoci přednárazového bezpečnostního monitor. Pod heslem „Allround Protection" budou v budoucnu úžeji propojeny informace o dění kolem vozidla (přednárazová bezpečnost) a uvnitř vozidla (monitorování bezpečnosti cestujících), aby bylo možné lépe přizpůsobit strategii rozpínání airbagů. Cílem je zejména využít signály z připojených řídicích jednotek k implementaci nových funkcí, které umožňují nejen dřívější, ale i kontrolovanější aktivaci airbagů s ohledem na situaci a potřeby cestujících uvnitř vozu. Zejména v případě bočního nárazu se počítá každá milisekunda.
„S dostupnými údaji ze senzorů pro prostředí vozidla a interiér vozidla můžeme airbagy aktivovat dříve a můžeme také upravit úroveň naplnění airbagu. To je umožněno například vývojem naší nové technologie airbagových ventilů, která umožňuje přizpůsobit reakci nárazové situaci," říká Laurent Fabre, vedoucí obchodní jednotky pasivní bezpečnosti a senzoriky společnosti Continental.
První systémy ovládaly jeden airbag, zatímco moderní ECU řídí až 48 zapalovacích okruhů. V budoucnu se toto číslo pravděpodobně ještě zvýší. Výkon se liší v závislosti na segmentu, vozidle a vybavení, což znamená, že ECU jsou škálovatelné. Continental to realizuje třemi modulárními variantami své řídicí jednotky airbagů. Řídicí jednotky nabízejí v závislosti na verzi základní funkce pro ochranu při čelním a zadním nárazu přes přední airbagy a předpínače bezpečnostních pásů až po doplňkové funkce pro bezdrátovou aktualizaci, kybernetickou bezpečnost a detekci nehod i během nabíjení elektromobilů. Zatímco ostatní ECU se transformují na softwarové produkty v rámci reorganizace E/E architektury s centralizací a několika vysoce výkonnými počítači, pro ACU to neplatí.
Nové funkce Allround Protection společnosti Continental zahrnují dřívější zapálení airbagů, aby bylo možné optimálně zachytit cestující uvnitř. Klíčovým faktorem je integrace přednárazových dat, která kromě senzorů okolí vozidla poskytují také monitor bezpečnosti cestujících, který je v současné době ve vývoji a poskytuje informace o cestujících a jejich poloze uvnitř vozidla. „To nám umožňuje zapálit se dříve a například narovnat opěradlo sedadla 300 ms před čelním nárazem," pokračuje Zimmermann.
Aby bylo možné selektivněji řídit hladinu naplnění airbagu v závislosti na poloze cestujícího, je ve vývoji řídicí ventil airbagu. Tento nový ventil má dynamiku k řízení průtoku plynu do airbagu během několika milisekund. To umožňuje, aby se výfukové otvory v airbagu zmenšily, a airbag vydrží déle díky řízení tlaku pomocí řídicího ventilu airbagu - se správnou tvrdostí pro situaci a cestující. V budoucnu je dokonce představitelné, že dojde ke změkčení airbagu přesně v okamžiku nárazu spolujezdce, takže se sníží odrazový efekt (vymrštění cestujícího dozadu). Technicky je ventil mistrovským dílem, protože dynamicky ovládá tlak 600 barů v milisekundovém rozsahu a činí tak s vlastní hmotností aktuálně pod 300 g.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)