Tým specialistů na biomateriály a dentistů z americké University of California v Los Angeles vyvinul nanováčky, které podle výsledků experimentů na zvířatech mohou podstatně zlepšit hojení poškozených kostí.
Poškození kostí, která mohou být způsobena poraněním, infekcí, osteoporózou nebo třeba chirurgickým odstraněním nádoru kosti, jsou často obtížně léčitelná. Populace stárne a léčbu kostí potřebuje čím dál více lidí. Taková léčba je dnes obvykle založena na kostních implantátech, které zahrnují přemístění zdravé kostní tkáně z jiné části těla. Tato procedura ovšem není bez rizika a může způsobit komplikace včetně infekcí, krvácení a poškození nervů nejen v místě léčbě, ale také v místě odebrání zdravé tkáně.
Tkáňoví inženýři proto hledají různé cesty, jak takovou léčbu podpořit a usnadnit její průběh. Jednou z možností je využít lipozomy, nepatrné kulovité nanováčky, které jsou odvozené z přirozeně se vyskytujících lipidů. Ty se již delší dobu využívají při léčbě rakoviny a infekčních nemocí a mohly by se uplatnit i při tkáňovém inženýrství. Mohou například transportovat léčiva nebo další látky na místo léčby. Problém je v tom, že bývají nestabilní a nespolehlivé.
Min Lee a jeho spolupracovníci z americké University of California vyvinuli nový typ těchto nanováčků, které jsou více stabilní. Označují je jako sterozomy, protože obsahují velké množství steroidů. Postupovali tak, že nahradili klasický cholesterol, který představuje jednu z hlavních součástí lipozomů, za jiný typ cholesterolu, takzvaný oxysterol, jenž hraje klíčovou roli ve vývoji kostní tkáně i hojení kostí. Experimenty na myších potvrdily, že sterozomy úspěšně podporují hojení kostní tkáně.