Tomu, kdo sleduje vývoj vystavovaných exponátů na lednovém mezinárodním veletrhu CES International v Las Vegas v USA či třeba zářijový mezinárodní veletrh spotřební elektroniky a tzv. bílé techniky IFA v Berlíně, jistě neušlo, jak se obě tyto významné výstavní akce stále více orientují i na dálkově ovládané bezpilotní prostředky. Z původně jen vojenského využití se pozvolna stávají běžnou součástí našeho života a těžko dohlédnout, kde všude se ještě perspektivně uplatní.
Každý nový rok přináší v této oblasti inovace určené jednotlivcům i různým firmám a společnostem. Od moderních hraček pro mladistvé zájemce a jejich rodiče (či spíše tatínky) přes hlídání objektů, kontrolu stavu elektrického vedení, pro průzkumné účely nebo se s nimi experimentuje jako s prostředkem doručování balíčků z e-shopů. V profesionální verzi bezpilotní prostředky vybavují armádu, policii, integrovaný záchranný systém a další organizace.
KAM AŽ SMĚŘUJÍ?
V propagačních videích a firemní tiskové zprávě se například objevil futuristický koncept prototypu japonského elektromobilu Lexus LF-30 (spadající pod Toyotu), který představuje vizi automobilu pro rok 2030 a získal rovněž Cenu za nejoriginálnější využití dronu za rok 2019. Automobil má nadčasový design a interiér plný očekávaných technologií. Prototyp vozu, představený na loňském tokijském autosalonu, má okna, která využívají rozšířenou realitu, a v interiéru jsou průhledné displeje i pro pasažéry. Ti si tak mohou pustit video, hry, ovládat palubní systém či třeba přidávat popisky k objektům v okolní krajině. S bezdrátovým nabíjením se počítá jak pro osobní elektroniku na palubě, tak pro elektromobil samotný, takže stačí jen zastavit na vyznačeném místě a o připojení se postará nabíječka automaticky. Elektromobil by měl zvládnout dojezd až 500 km.
Zajímavý, i když po pravdě řečeno na druhou stranu dost problematický je na LF-30 koncept zvaný Airporter. Je to autonomní dron (robot), který řidiči či pasažérům z vozu domů nebo do hotelu dopraví zavazadla. Pomocí palubních senzorů mapuje okolí a díky umělé inteligenci dokáže osádku automobilu následovat. Pak se tento létající robot automaticky uklidí do platformy, která se vysouvá ze zadní části kufru.
Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání Technického týdeníku.