NOVINKY PŘINÁŠEJÍ OMEZENÍ VĚKU PILOTŮ A REGISTRACI BEZPILOTNÍCH PROSTŘEDKŮ
Tomu, kdo sleduje vývoj vystavovaných exponátů na lednovém mezinárodním veletrhu CES International v Las Vegas v USA či třeba zářijový mezinárodní veletrh spotřební elektroniky a tzv. „bílé techniky" IFA v Berlíně, jistě neušlo, jak se obě tyto významné výstavní akce stále více orientují i na dálkově ovládané bezpilotní prostředky. Z původně jen vojenského využití se pozvolna stávají běžnou součástí našeho života a těžko dohlédnout, kde všude se ještě perspektivně uplatní.
Každý nový rok přináší v této oblasti inovace určené jednotlivcům i různým firmám a společnostem. Od moderních hraček pro mladistvé zájemce a jejich rodiče (či spíše tatínky) po hlídání objektů, kontrolu stavu elektrického vedení, pro průzkumné účely nebo se s nimi experimentuje jako s prostředkem doručování balíčků z e-shopů. V profesionální verzi bezpilotní prostředky vybavují armádu, policii, integrovaný záchranný systém a další organizace.
Kam až směřují?
V propagačních videích a firemní tiskové zprávě se například objevil futuristický koncept prototypu japonského elektromobilu Lexus LF-30 (spadající pod Toyotu), který představuje vizi automobilu pro rok 2030 a získal rovněž Cenu za nejoriginálnější využití dronu za rok 2019. Automobil má nadčasový design a interiér plný očekávaných technologií.
Prototyp vozu, představený na loňském tokijském autosalonu, má okna, která využívají rozšířenou realitu, a v interiéru jsou průhledné displeje i pro pasažéry. Ti si tak mohou pustit video, hry, ovládat palubní systém či třeba přidávat popisky k objektům v okolní krajině. S bezdrátovým nabíjením se počítá jak pro osobní elektroniku na palubě, tak pro elektromobil samotný, takže stačí jen zastavit na vyznačeném místě a o připojení se postará nabíječka automaticky. Elektromobil by měl zvládnout dojezd až 500 km.
Zajímavý, i když po pravdě řečeno na druhou stranu dost problematický je na LF-30 koncept zvaný Airporter. Je to autonomní dron (robot), který řidiči či pasažérům z vozu domů nebo do hotelu dopraví zavazadla. Pomocí palubních senzorů mapuje okolí a díky umělé inteligenci dokáže osádku automobilu následovat. Pak se tento létající robot automaticky uklidí do platformy, která se vysouvá ze zadní části kufru.
Nejzvláštnější dron na veletrhu CES 2020
Tomuto výrobku společnosti Zero Zero Robotics s několikanásobně vyšší výdrží baterie postačí místo čtyř jen dvě vrtule a ve vzduchu vydrží déle, než je obvyklé - až 50 minut. Naklopením vrtulí lze totiž dosáhnout lepší aerodynamiky a snížení odporu vzduchu.
Dopředu směřují dvě kamery pro sledování letového koridoru, umělá inteligence na palubě rozpozná překážky a upraví trajektorii dronu. Hlavní kamera pro fotografování a natáčení videa je umístěna na tříosém stabilizátoru a zvládá ultravysoké rozlišení 4K. Co se letových režimů týče, umí tento V-Coptr Falcon následovat svého pilota, filmařům umožňuje přesně programovat trasu a v plně manuálním režimu se může vzdálit až 7 km od svého startu.
(Celý článek naleznete v příštím čísle TT.)