Vesmírné agentury NASA a ESA již delší dobu finišují přípravy na dlouho očekávaný start nového klíčového a velmi výkonného teleskopu pro pozorování hlubokého vesmíru. Jde o vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST, tedy James Webb Space Telescope). Podle prvních předpokladů se měl vydat do vesmíru již v roce 2007. Postupně však došlo k celé řadě odkladů.
Teď se do osudu významného teleskopu zapletla také pandemie covidu-19, která zasahuje do všech aspektů veřejného i odborného života. NASA a ESA se odvolávají právě na nešťastný koronavirus, který je stěžejní příčinou nového odkladu startu mise vesmírného dalekohledu Jamese Webba, tentokrát na 31. října 2021.
Rozhodnutí vesmírných agentur vyplynulo z nedávno dokončeného detailního hodnocení rizik ohledně startu této mise. V tomto hodnocení vyšlo najevo, že opatření související s pandemií natolik komplikují a zpomalují přípravy na startu, že by nebylo možné dodržet dosavadní plán, podle něhož měl teleskop JWST odstartovat do vesmíru v březnu 2021.
Jde především o důsledek sníženého počtu lidí v zařízeních, kde připravují teleskop ke startu, a celé řady zpoždění, k nimž teď dochází na všech úrovních. Poněkud ironicky se kvůli pandemii zpozdilo i samotné hodnocení rizik. Původně mělo být hotové již v dubnu, ale kvůli koronaviru bylo zveřejněno až v polovině července.
Podle vyjádření Gregoryho Robinsona, šéfa programu teleskopu JWST v NASA, by podle nynějších odhadů tento časový odklad neměl přinést žádné dodatečné finanční náklady. Přípravy přitom neustále probíhají i v těchto dnech. Nedávno byly dokončeny testy elektrických zařízení teleskopu. V srpnu dojde na akustické testy a vibrační testy.
Počátkem roku 2021 by měl být teleskop složen do startovní pozice a dopraven na místo startu, tedy do Guyanského kosmického centra Kourou ve Francouzské Guyaně. Tam bude teleskop umístěn do nákladního prostoru nosné rakety Ariane 5, se kterou snad v říjnu konečně odstartuje za novými fascinujícími objevy. Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude pozorovat vesmír především v oblasti infračerveného záření, a to do mnohem větší vzdálenosti nežli kdykoliv předtím. Také by nám měl prozradit vzrušující detaily o exoplanetách, které jsme objevili v okolním vesmíru.
Foto: www.flickr.com