Proti postupující pandemii covidu-19 nasazujeme všechny možné technologie a nápady, co máme k dispozici. Mezi ty nejvíce slibné náležejí i nanotechnologie. Američtí odborníci vyvinuli nanočástice, které v převleku za lidské plicní buňky lákají a neutralizují částice pandemického viru. Prozatím to funguje v buněčné kultuře.
Liangfang Zhang z americké University of California San Diego a jeho spolupracovníci vytvořili nanohouby, které jsou tisíckrát menší než průměr lidského vlasu. Jde o nanočástice s polymerovým jádrem potaženým buněčnou membránou z buněk plicního epitelu anebo z makrofágů. To je převlek, který snadno přelstí virové částice. Jakmile se částice viru naváže na nanohoubu, okamžitě přestává být hrozbou. Stane se z ní potrava pro imunitní buňky.
Experimenty potvrdily, že nanohouby jsou proti částicím viru SARS-CoV-2 velmi účinné. V koncentraci 5 mg nanohub na 1 ml vody dokázaly nanohouby převlečené za buňku plicního epitelu srazit infekčnost pandemického viru o 93 %. V převleku za makrofág dokázaly nanohouby neutralizovat 88 % infekčnosti viru.
Použití nanohub představuje úplně jiný přístup než klasické postupy s očkováním či léky, které cílí na samotný virus. Nanohouby chrání zdravé buňky před částicemi viru. Jsou to biomimetické návnady, které zneškodní velké množství virových částic. Velkou výhodou nanohub je, že fungují nejen proti pandemickému koronaviru, ale prakticky jistě také proti dalším respiračním virům, ať známým, či neznámým. V budoucnu by podobné prostředky mohly účinně zasáhnout proti novým pandemiím respiračních virů, které nepochybně přijdou.
(Více informací o nanotechnologiích naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)