OnRobot jsou mladá firma, založená v Dánsku, která za doslova pouze měsíce své existence slaví úspěchy po celém trhu. Oceňována je nejen za nové technologie a řešení, ale také za podnikatelskou strategii a vlastní vize. Na MSV v Brně jsme měli možnost hovořit s ředitelem společnosti OnRobot pro střední Evropu a Rusko Alexanderem Marinkovićem. Trochu se zpožděním se o tento rozhovor dělíme s vámi, našimi čtenáři, a věříme, že vás zaujme stejně jako nás.
V rámci MSV v Brně jste se hlásili do soutěže o Zlatou medaili v kategorii „Zlatá medaile za inovaci v automatizační technice a Industry 4.0“ se svým, nebojím se říct, slavným uchopovačem Gecko Gripper. Po mnoha úspěších na světové scéně, z nichž největším byla pravděpodobně výhra v prestižní ROBOTICS AWARD na letošním Hannover Messe, jste v Brně neuspěli. Mrzí vás to?
Mrzí, ale co se dá dělat. Veletrh bude i příští rok a třeba se nám za rok podaří přesvědčit komisi o unikátnosti našich řešení. Příští rok určitě budeme mít i jiné inovativní produkty, bude z čeho vybírat. Letos si komise vybrala někoho jiného, příští rok to bude zase někdo další; šanci určitě máme. Uvidíme…
OnRobot je poměrně mladá firma s obrovským úspěchem, kterého dosáhla opravdu velmi rychle. Takových „příběhů o úspěchu“ není až tak moc.
Na světovém trhu jsme opravdu přítomni pouze rok a několik měsíců – přesně od června 2018. V letošním roce jsme otevřeli kancelář ve Varšavě, máme nového člověka i v České republice, takže se rychle rozvíjíme nejen po stránce produktové, ale také z hlediska firmy samotné a především lidí.
Četla jsem, že jste koupili společnost Blue Workforce, která se dostala do insolvence, a zaměstnali jste všech 12 vývojářů, které firma měla v Dánsku.
Ano, došlo k tomu před několika měsíci, konkrétně v dubnu, a velice brzy již budete mít možnost vidět na vlastní oči jejich původní produkt, který bude přizpůsoben našemu ekosystému. Akvizice Blue Workforce nám umožnila rozšířit produktové portfolio o měkké uchopovače a kamery – technologii vidění, které budou dostupné také pro všechny ostatní výrobce robotů. Tedy v souladu s naší hlavní strategií – všechny naše produkty zpřístupňovat všem výrobcům robotů.
Příběh Blue Workforce je velice zajímavý, možná spíš neuvěřitelný, ale především poučný. Přestože vyvinuli opravdu skvělé a úplně nové produkty – roboty pro zemědělství a potravinářství, zbankrotovali. Jak se taková věc může stát?
Víte, je hodně nových firem a start-upů, které nakonec na trhu neuspějí. Ne každý je Facebook. Za každou dobrou myšlenkou vždy musí být i jasný plán, jak nakonec dostat produkt na trh a jak na tomto trhu uspět. A také samozřejmě, jak ho úspěšně ufinancovat.
(Celý rozhovor si můžete přečíst v aktuálním čísle TT.)