Aditivní výroba, možná populárnější pod označením 3D tisk, se stala nedílnou součástí výstavní palety Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Je to logický důsledek postavení této technologie v průmyslu obecně a v českém prostředí zvlášť.
KONFERENCE ČÍSLO 6
V rámci brněnského veletrhu se uskutečnil už 6. ročník konference zaměřené na technologie aditivní výroby, kterou pořádá a osobitě moderuje Ing. Jan Homola, známý konzultant v tomto oboru. Pod názvem Fórum aditivní výroby představilo v celodenním programu téměř 20 odborníků z českých i zahraničních firem nejvyspělejší metody profesionálního 3D tisku. Byla to pestrá přehlídka technologií aditivní výroby kovových, plastových i kompozitních dílů s důrazem na jejich uplatnění v praxi.
„Byl jsem příjemně překvapen, že zájem o konferenci enormně vzrostl, proti loňsku o třetinu, i když jsme se letos zaměřili na technologie pro průmyslovou výrobu,“ řekl nám Ing. Jan Homola. „Očekávali jsme asi 240 lidí a nakonec se jich zúčastnilo více než 400.“
Jak účast, tak prezentace ukázaly, že se aktivity rozšiřují a zájem neprojevují jen velké společnosti, ale také střední a menší firmy. Dnes jsou k mání tiskárny schopné pracovat prakticky v kancelářském prostředí. Navíc jsou nyní tiskárny násobně levnější, než když se konala první konference. Právem se hovoří o průmyslovém využití, ať o výrobě prototypů, nebo dokonce už i o sériové produkci. Je zajímavé, že i v kusové výrobě se lze v nákladech přiblížit sériové, a navíc lze výsledný produkt vyrobit na míru, nebo dokonce podle přání jednotlivce.
„Někdy se objevují obavy z poklesu trhu, ale výrobci aditivních technologií obavy z ochlazení nemají, protože technologie 3D tisku je opakem montovny. Jestliže dojde k útlumu v souvislosti s nástupem elektromobility, pak se to bude týkat především motorů, ale například karoserie a interiéry aut se budou muset vyvíjet znova. Baterie jsou těžké a elektroauto musí být lehké. A tady se otevírá 3D tisku široké pole působnosti. Celá konstrukce vozu se bude muset odlehčit a v tomto ohledu je 3D tisk nepřekonatelný. Metoda zvaná topologická optimalizace umožní vypočítat díl z hlediska jeho únosnosti tak, aby byl co nejpevnější a zároveň extrémně lehký. To znamená, aby obsahoval jen tolik materiálu, kolik je bezpodmínečně zapotřebí pro dosažení jeho pevnostní charakteristiky. Aditivní technologie nenahradí, podle mého názoru, tradiční výrobní postupy vstřikování nebo obrábění, ale uplatní se jako jejich svébytný doplněk. Trh s technologiemi aditivní výroby dál roste strmým tempem. Nejlépe to ilustruje čím dál tím vyšší spotřeba materiálů používaných pro 3D tisk. Například tržby z prášku pro tisk kovových dílů naposledy meziročně vyskočily o 42 %,“ uzavřel náš rozhovor Ing. Homola.
LÁKAVÝ MOTOCYKL
V předsálí konference prezentovalo svou produkci několik firem. Mezi nimi budil zaslouženou pozornost krásný motocykl Čechie-Böhmerland. Výroba této bezesporu jedné z nejpozoruhodnějších motorek světa skončila před osmdesáti lety, ale našel se někdo, kdo chce její slávu obnovit. Jmenuje se Peter Knobloch a má dvě lásky – staré motorky a mladé technologie. Tento majitel firmy 3Dtiskárna.cz z Turnova si namodeloval a postavil nástupce motocyklu Böhmerland. Původně konstruktér ve Volkswagenu a BMW se po několika letech vrátil z Německa domů a už deset let se zabývá 3D tiskem a výrobou prototypů od kovů po gumové díly.
(Celý článek naleznete v aktuálním čísle TT.)