Platformy pro vzdálenou komunikaci a (spolu)práci dříve nacházely využití zejména v korporátech, IT firmách či kreativních studiích, kde byla práce prostřednictvím různých komunikačních technologií a kanálů běžná už z podstaty věci. Postupně se však ukázalo, že tyto nástroje mohou velmi dobře posloužit i v sektoru výrobních firem, maloobchodu a poskytovatelů služeb včetně zdravotnictví.
Z loňského průzkumu společnosti Deloitte vyplynulo, že 65 % oslovených lídrů vnímá posun od hierarchického řízení společnosti k týmové spolupráci, čemuž pak přizpůsobují i komunikační nástroje a platformy. Podle Petra Váši, manažera divize Microsoft 365 ve společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko, se společnost postupně posouvá od asynchronní komunikace ke komunikaci synchronní, na kterou je ze sociálních sítí zvyklá i generace mileniálů. Jde například o posun od e-mailové komunikace k rychlým zprávám, od diskusí mezi dvěma lidmi ke skupinové komunikaci.
A jedním z důvodů, proč se vzdálená komunikace a spolupráce tak rychle rozšířila, je také cloud. „Díky němu je možné téměř okamžité nasazení bez potřeby velkých investic do hardwarového vybavení. Stačí pouze internetové připojení. Platformy pro komunikaci a spolupráci pak umožňují psát textové zprávy, využívat možností audio- a videokonferencí, jednoduchého sdílení či spolupráce nad dokumenty. Samozřejmostí je také přístup k těmto nástrojům prostřednictvím mobilních zařízení.“
Rozmach, který se na poli vzdálené komunikace a spolupráce odehrával v posledních několika letech, pak na jaře letošního roku umocnila koronavirová krize, kdy došlo k několikanásobnému nárůstu využívání nástrojů jako Microsoft Teams, Google Meet a jim podobných, a rovněž i k dalšímu rozšíření oborů firem, které je využívají.
„Z počátku krize šlo zejména o zajištění on-line komunikace zaměstnanců z domova a krizové komunikace.
Postupně se záběr rozšiřoval až na skutečnou vzdálenou spolupráci v rámci týmů, tedy sdílení dokumentů a spolupráce na nich, řízení porad a úkolů. Souběžně s tím firmy řešily i vnější komunikaci, se zákazníky a dodavateli. Nejprve opět pouze formou plánovaných konferencí, následně však padla i bariéra přímého zapojení externích účastníků do virtuálních týmů pro plnohodnotnou on-line spolupráci,“ vysvětluje Tomáš Novák, šéf týmu Microsoft Office 365 ze společnosti Autocont. Jeho slova potvrzuje i Vladimír Kyša, šéf cloudové divize Google pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Například komunikační platforma Google Meet, která nabízí zabezpečené videohovory s řadou pokročilých funkcí, zaznamenala během koronakrize výrazný nárůst zájmu. „Denní využití služby oproti začátku roku narostlo až na třicetinásobek, během dubna denně obsloužila 3 miliardy minut videohovorů, koncem měsíce pak překročila hranici 100 milionů účastníků videohovorů za den.“
(Celý článek naleznete v Technickém týdeníku č. 18)