Revoluční modulární technologie, která může představovat budoucnost displejů. Měla by nahradit nepříliš efektivní technologii OLED s organickými LED, trpící vypalováním a dalšími neduhy.
Kdo nějaký čas nesledoval, kudy se vydává vývoj televizních přijímačů, může mít pocit, že mu znovu „ujíždí vlak". Do našeho slovníku totiž nastupují pro širokou veřejnost méně známé pojmy, jako třeba miniLED, microLED, OLED evo či Neo QLED. Jak se v nich vyznat?
V každém případě nové televizory, které byly již v lednu letošního roku představeny na virtuálním veletrhu CES 2021 v Las Vegas v USA, (největším světovém veletrhu spotřební elektroniky a IT), jsou, zjednodušeně řečeno větší, barevnější, jasnější a chytřejší.
Hlavní, tématem pro výrobce televizních přijímačů je pokračování boje mezi obrazovkami, které potřebují podsvícení, a těmi, u nichž světlo vyzařuje každý z milionů obrazových bodů. Z pohledu uživatelů jsou však zajímavější nové funkce, jež slibují věrnější podání filmů i seriálů, ale také se čím dál více zaměřené na videohry.
Co přijde po OLED? MicroLED a možná ještě miniLED
Technologie OLED (organic light-emitting diode) je typ LED [light-emitting diode, česky elektroluminiscenční dioda je v elektrotechnice označení pro diodu, která emituje světlo, případně infračervené nebo ultrafialové záření - pozn. red.], kde jsou jako elektroluminiscenční látky využívány organické materiály.
OLED se však ještě na trhu ani pevně neusadil a výrobci už přicházejí s jeho teoretickým nástupcem. Televizory s microLED nabídnou prakticky neomezené rozměry. Skrývá se tedy za nimi nástup obřích nástěnných televizorů s obrazem (až) přes celou stěnu. Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas je světu představili nejdůležitější hráči v oboru.
MicroLED je technologie podobná OLED (ta na trh vstoupila díky Sony v roce 2008), ale místo organických diod využívá diody anorganické.
Jihokorejský Samsung ukázal tento nový displej již na CESu v lednu roku 2019 a mediální zájem o něj byl značný. Předznamenává totiž budoucnost displejů nejen v televizorech, ale později i v počítačích či mobilech. Navíc dává možnost modulární konstrukce, neboť displeje nepotřebují žádné rámečky.
Samsung technologii doposud nabízel jen ve větších úhlopříčkách v rámci svého gigantického displeje The Wall. (Nový 75" displej a 219" obrazová stěna The Wall získaly na veletrhu CES 2019 ocenění za nejlepší inovaci).
Co je microLED
V podstatě jde o miniaturizované LED neboli myšlenka microLED spočívá v miniaturizaci. Samotné LED jsou totiž v řadě ohledů velmi dobré a není na nich třeba mnoho měnit. Cílem MicroLED je jejich zmenšení řádově na setinu stávajících rozměrů, tedy asi na 100 mikrometrů, případně v9ce, bude-li to potřeba a technologicky zvládnutelné.
MicroLED obdobně jako OLED či plazma nabízí řízení jasu obrazu na úrovni jednotlivých bodů, d9ky tomu, že každý bod vydává své vlastní světlo a nepotřebujete podsvícení. MicroLED technologie by měla spojit výhody OLEDu (dokonale černá a dokonalý kontrast, tenká obrazovka) a přidat výhody LCD technologie s dlouhou životností a vysokým jasem.
Jak jsem už uvedl, přidáním dalších microLED modulů mohou uživatelé svůj displej rozšířit na libovolnou požadovanou velikost. Modularita technologie microLED tak v budoucnu umožní vytvořit i netradiční poměry jejich stran podle prostorových, estetických i funkčních požadavků.
Technologie je nějakou dobu využívána v profesionální sféře. Nyní ji Samsung poprvé nabízí i v provedení pro běžné televizory.
Jejcich velkým propagátorem je také americká společnost Apple. V roce 2014 koupila společnost LuxVue. O rok později pak založila vlastní laboratoř věnující se výzkumu microLED. A vývoji micro a miniLED se věnují i další společnosti a státy.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)