Jedním z hlavních témat letošního MSV, který se již opět koná v řádném říjnovém termínu, bude energetika. Na návštěvníky tak čeká řada českých i zahraničních expozic s technologiemi pro úsporu nákladů, ale také mnoho přednášek a konferencí na toto aktuální téma. Veletržním partnerem je tentokrát francouzský region Auvergne-Rhône-Alpes a podle ředitele MSV Brno Michalise Busiose bude součástí partnerské expozice například firma Total. „Dále se z tohoto regionu představí firmy z oborů přesného strojírenství, obrábění, plastů i logistiky a já doufám, že letošní partnerství povede k mnoha obchodním úspěchům.“
Loňský ročník se po roční covidové pauze sice konal, ale ve výrazně komornější podobě, než jsme u MSV zvyklí. Jak veletrh v této podobě firmy hodnotily?
Všichni vystavovatelé, kteří s námi do toho v loňském roce šli, se samozřejmě před začátkem trochu obávali. Netušili, jak přesně bude veletrh vypadat nejen co do počtu účastníků, ale i standardů, na které byli zvyklí. Nám se však podařilo celou akci i v komornějších podmínkách posunout dále na vyšší odbornou úroveň, což samozřejmě přilákalo i větší množství odborné veřejnosti. Tímto krokem jsme naše vystavovatele velmi potěšili a jejich pozitivní ohlasy pro nás byly odrazovým můstkem pro to, abychom mohli opravdu dobře připravit letošní ročník veletrhu.
Jak tyto pozitivní ohlasy tedy ovlivní letošní ročník?
Pozitivum loňského roku spočívalo v tom, že firmy začaly ihned po skončení veletrhu jednat o nadcházejícím ročníku. Loni se MSV konalo netypicky až v listopadu, takže jsme prakticky obratem zahájili přípravy pro rok 2022 a nábor firem. Mám velkou radost z toho, že jsme potvrdili svou pozici nejvýznamnějšího průmyslového veletrhu ve střední Evropě a po těch těžkých covidových letech znovu rosteme.
Letos jsme proto otevřeli tři další haly a veletrh je tak o 35 % větší než v minulém roce. Zatím jsme sice nedosáhli úrovně z roku 2019, mimo jiné i kvůli neúčasti Ruska a Číny, ale doufám, že se na ni zase dostaneme. I když to asi bude trochu dlouhodobější proces.
S riziky pandemických situací se už patrně bude muset počítat i v budoucnu. Máte připravena nějaká opatření, která byste aktivovali v případě, že by vláda musela reagovat na nepříznivý vývoj situace?
Máme řadu zkušeností z loňska, už tehdy se nám podařilo vytvořit bezpečné prostředí a účastníci i pracovníci KHS (krajská hygienická stanice) byli spokojeni. Věřím, že situace je letos lepší, lidé jsou promoření a vakcinovaní a nemyslím si, že by měla nastat nějaká výrazně dramatická situace. I přesto jsme připraveni dodržet veškeré podmínky, které by v případě zhoršení pandemie KHS nastavila. Některá opatření z loňska budeme mít zavedena i letos. Stále klademe důraz na zvýšenou hygienu, k dispozici budou samozřejmě dezinfekce i hygienické stojany. A také jsme zahájili předprodej vstupenek online, aby se netvořily fronty u vstupu.
Jen co se přehnala covidová krize, přišla ta energetická. Ovlivňují dražší energie zájem firem o účast na MSV 2022?
Samozřejmě o této situaci na trhu s energiemi a o dalších problémech ve světě, jež ovlivňují průmysl i byznys, s firmami hovoříme. Mnoho vystavovatelů vidí v účasti velkou příležitost, která jim může pomoci vyřešit jejich vlastní situaci. Mohou zde totiž navázat nové obchodní kontakty. Vnímám to tedy tak, že účast na MSV se pro menší, ale i ty nejvýznamnější firmy napříč průmyslovými obory stala natolik reprezentativní, že je v mnoha společnostech nedílnou součástí marketingu. A to je pro nás úžasná zpráva.
(Celý rozhovor naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)