Nově se rodící futuristické město ve Spojených arabských emirátech se má stát živou laboratoří pokrokových udržitelných, nízkouhlíkových a ekologických měst. Uplatnění zde nacházejí nejnovější chytrá ekologická, energetická a dopravní řešení.
V Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech (SAE) vzniká modelové environmentální město se špičkovými technologiemi, které se vymyká obdobným světovým projektům. Jeho výstavba započala v roce 2008 a bude se rozprostírat 17 km jihovýchodně od hlavního města SAE. Podle prvních plánů mělo být postaveno během osmi let a náklady byly vyčísleny na 22 miliard amerických dolarů. Dokončení lze však podle odhadů očekávat zřejmě v roce 2025.
Název Masdar pochází od stejnojmenné společnosti, který za tímto unikátním dílem stojí. Jedná se o firmu, která sídlí v Abú Dhabí a investuje do obnovitelných zdrojů.
Masdar City se má stát vzorem pro budování nových udržitelných měst, jejichž vývoj probíhá ve spolupráci s rostoucí komunitou developerů, investorů a soukromých firem. V současné době má více než dva tisíce obyvatel a dále roste. Podle návrhu by mělo být v konečné fázi domovem 45 000 až 50 000 lidí a 1 500 podniků, zejména obchodních a výrobních zařízení specializujících se na výrobky šetrné k životnímu prostředí. Očekává se, že do města bude denně dojíždět více než 60 000 pracovníků.
Žádné vypínače ani kohoutky
Jedná se o město plné ekologických řešení a technologických novinek, které je stavěno na základě osvědčených postupů, s použitím udržitelných stavebních materiálů a energeticky účinných technologií. Díky tomu je nadstandardně šetrné vzhledem ke spotřebě elektrické energie a dalších zdrojů.
Zdrojem elektrické energie je solární elektrárna čítající bezmála 90 000 solárních panelů a další střešní instalace. Nebudou zde existovat vypínače světel ani tradiční vodovodní kohoutky. Vše je řízeno senzory tak, aby byla spotřeba co nejmenší. Přesněji řečeno, pohybové senzory ovládají osvětlení a vodu, aby snížily spotřebu elektřiny a vody až o 55 %.
Zastavěná plocha tohoto města, které se stane jakousi zelenou oázou uprostřed pouště, bude činit přibližně 4 km2, jeho celková plocha je však plánována na 6 km2.
Futuristický Masdar City se má stát živou laboratoří dalších udržitelných, nízkouhlíkových a ekologických měst. Ve městě bude sídlit řada energetických společností jako například General Electric, Schneider Electric, Mitsubishi Heavy Industries nebo Siemens.
Například Siemens vybudoval v Masdar City své regionální ředitelství s 800 zaměstnanci. Budova LEED Platinum, která patří k energeticky nejúčinnějším v Abú Dhabí, využívá udržitelné a energeticky efektivní materiály a stavební techniky. Byla navržena tak, aby využívala o 45 % méně energie a o 50 % méně vody než typické kancelářské budovy.
Toto ústředí společnosti Siemens získalo v roce 2012 ocenění za nejlepší kancelářskou budovu na soutěžích MIPIM Architectural Review Future Projects Awards. Budova o rozloze 12 000 m2 je postavena na myšlence „krabice v krabici". Struktura zahrnuje vysoce izolovanou vzduchotěsnou vnitřní fasádu izolovanou od slunce a lehký hliníkový stínicí systém na vnější straně. Náměstí pod budovou je nálevkovité. Tento tvar pracuje na sání převládajících větrů pod budovou. Vlivem Venturiho efektu proudí vítr na střechu budovy přes síň ve struktuře budov a ochlazuje veřejné prostory bez nákladů na energii. Tato atria také umožňují denní světlo do středu budovy, aby se snížila potřeba umělého osvětlení a dále se snížila spotřeba energie. Všechny systémy automatizace budov jsou od společnosti Siemens.
(Celý článek naleznete v tištěném vydání Technickém týdeníku, který vychází 7. července 2020.)