KONCEPT SMART CITIES BY SE DAL CHARAKTERIZOVAT JAKO PESTRÁ MNOŽINA RŮZNÝCH PROJEKTŮ ZALOŽENÁ NA SOFISTIKOVANÝCH TECHNOLOGIÍCH, KTERÁ MÁ ZA CÍL JEDINÉ – VYTVOŘIT PRO OBYVATELE PROSTŘEDÍ, V NĚMŽ SE BUDE DOBŘE A POHODLNĚ ŽÍT. MĚSTA PROTO SÁZEJÍ NA ZMĚNY V PŘÍSTUPU K MOBILITĚ, DOSTUPNOSTI ÚŘADŮ, K SLUŽBÁM, ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ I VÝSTAVBĚ.
Smart city však není pouze doménou velikých měst, jeho principy se objevují napříč velikostmi a i relativně malé město může být v mnoha ohledech chytré.
ZLATÝ ERB PRO TŘEBÍČ
Typickým příkladem je Třebíč, kde v současné době kladou důraz na komfort městské hromadné dopravy, inteligentní řízení provozu a e-government. Všechny městské autobusy disponují veřejnou bezdrátovou sítí s certifikací Wi-Fi, USB porty pro nabíjení přenosných zařízení a terminály pro platbu jízdenek pomocí karty. Od konce loňského roku mají cestující k dispozici i mobilní aplikace MAD Třebíč, která slouží k vizualizaci poloh autobusů. Lidé v ní mohou najít aktuální odjezdy, zpoždění, výluky i dopravní omezení, přičemž jednotlivé linky mají pro větší přehlednost barevné rozlišení. Tato aplikace dokonce zvítězila v krajském kole soutěže Zlatý erb v kategorii nejlepší elektronická služba a projekty smart city.
V současné době také již funguje technologie pro chytrá parkoviště, která by se měla v blízké budoucnosti ještě rozšířit tak, aby měli řidiči aktuální přehled, kde jsou volná místa a kde pohodlně zaparkují.
„Kromě toho město plánuje úpravu světelných křižovatek, které budou zohledňovat a upřednostňovat právě městské autobusy, a upravujeme pasport cyklistických tras. V neposlední řadě se snažíme směřovat individuální automobilovou dopravu na záchytná parkoviště,“ vysvětluje Aleš Kratina, vedoucí třebíčského odboru dopravy a komunálních služeb.
Smart city se ale neobejde bez robustní komunikační infrastruktury, kterou muselo město Třebíč vybudovat. Nejprve se tedy propojily budovy radnice a bývalého okresního úřadu, později byla připojena i budova městské policie. Tím byla umožněna realizace robustního technologického centra s vysokou dostupností. Síť je napojena i na optickou síť ROWANet Kraje Vysočina, přes kterou je městský úřad bezpečně připojen k neveřejné síti CMS 2.0 Ministerstva vnitra ČR pro využití služeb eGovernmentu České republiky.
Na této metropolitní síti také Třebíč provozuje kamerový a dohledový systém městské policie, potažmo Policie ČR s kamerami s vysokým rozlišením, jejichž funkce se rozšíří o další oblast. Město spustí řízení jedné významné světelné křižovatky dopravními kamerami s takzvanými chytrými dopravními senzory. „Ty umožní dynamický sběr dat a jejich plynulé vyhodnocování. To znamená, že zjistíme nejenom počet projíždějících aut a autobusů, ale také počty chodců. Následně pak můžeme plynule upravit a nastavit semafory,“ pokračuje Aleš Kratina s tím, že počet takto monitorovaných a řízených světelných křižovatek se bude v budoucnu rozšiřovat.
DIGITÁLNÍ MOZEK PÍSKU
Na mobilitu se v rámci smart city zaměřuje i město Písek. Obyvatelům nabízí webový Dopravní portál, v němž kombinuje data z chytrých parkovišť a aktivních navigačních ukazatelů s unikátním predikčním systémem založeným na sběru dat ze sítě mobilního operátora. Celý systém je postaven na platformě eParkomat, která dodává technologii chytrého parkování. Ta dokáže pomocí sledování mobilních zařízení zjistit, jak se lidé v dané lokalitě pohybují a jak parkují. Digitální „mozek“ pak dokáže s velkou přesností předpovědět obsazenost parkovacích míst v ulicích a to vše bez využití dalších senzorů a kamer.
(Celý článek si můžete přečíst v Technickém týdeníku č. 13)