ITWM tester pro testování sklolaminátových kompozitních materiálů prokazuje své přednosti především při měření
a odhalování dutých struktur.
V elektromagnetickém spektru mezi rozsahem mikrovln a infračerveným světlem se nachází energeticky poměrně chudé terahertzové záření. Bez problémů prochází papírem, oblekem, zdí nebo plastickou hmotou, aniž by zdravotně škodilo. Doposud byl o něj proto zájem především při různých osobních a bezpečnostních kontrolách, v průmyslu se však dlouho nemohlo prosadit.
Díky projektům Fraunhofer Institutu ITWM, který stál i u zrodu německé normy DIN 50996 definující postup pro nedestruktivní měření tloušťky nekovových povlaků pomocí spektroskopie v terahertzovém frekvenčním rozsahu, se terahertzové vlny v oboru bezkontaktního měření tloušťky vrstvy poprvé dostávají i mezi průmyslové technologie. Doplňují tu řadu jiných použitelných metod, jako jsou rentgen, ultrazvuk, termografie, vířivé proudy a mnohé další, které však mnohdy narážejí na své limity, pokud jde o detekci defektů, resp. strukturální analýzu. Své přednosti terahertzové vlny uplatňují zejména u moderních plastů, plastů vyztužených vlákny, sendvičových a dutých konstrukcí s možnou kontrolou plastu i za vysoké teploty přímo za extrudérem.
V prvním terahertzovém projektu ITWM, na kterém se podílela i EU, byl vyvinut ruční terahertzový skener, původně určený pro testování sklolaminátových kompozitních materiálů u součástí letadel. Tady se terahertzová technika ukazuje jako zvláště výhodná při zkoumání dutých struktur a kompozitních materiálů s voštinovými strukturami nebo pěnami. Kryt senzoru je uzavřený, prachotěsný a odolný proti stříkající vodě. Skener se ovládá přes dotykovou obrazovku počítače. V současné době, kromě prvotního zaměření, se používá běžně na různých testovacích místech, např.pro kontrolu kvality plastových trubek po svařování, kde proces probíhá mimo výrobní halu a vyžaduje tedy mobilní testovací systém. Skener se hodil pro kontrolu i při vrtání stěny sádrokartonu, kdy je třeba mít jistotu, že se nenarazí na žádné trubky, kabely nebo i dřevěnou konstrukci. Skener spolehlivě detekuje každý materiál.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)