Tým odborníků amerického institutu MIT vytvořil nový postup generování elektřiny. Využívá upravené uhlíkové nanotrubičky, které získávají elektrický potenciál čistě jen tím, že interagují s okolní kapalinou. Touto kapalinou je organické rozpouštědlo. Získané elektrické napětí je možné využít k usnadnění chemických reakcí nebo třeba k pohonu mikro- či nanobotů.
Uhlíkové nanotrubičky, tedy nanometrové trubičky tvořené jednou vrstvou atomů uhlíku, mají řadu zajímavých vlastností. Vedoucí výzkumného týmu Michael Strano a jeho spolupracovníci zjistili, že když je jejich část pokrytá polymerem podobným teflonu, dochází k pohybu elektronů od této části do části nanotrubičky bez proteinu. Tím vzniká mezi póly elektrické napětí.
Tým MIT spojil takto upravené uhlíkové nanotrubičky do materiálu podobného papíru. Všechny nanotrubičky byly orientovány stejně, tedy konce nanotrubiček s polymerem byly na jedné straně. Takto vytvořený materiál je možné nastříhat či nařezat v libovolné velikosti či tvaru.
Badatelé si nastříhali kousky o velikosti 250 × 250 mikronů. Následně je otestovali v organickém rozpouštědle, kterým byl acetonitril. Materiál s nanotrubičkami ihned začal generovat elektrický proud. Podle Strana to není žádná komplikovaná elektrochemie jako v soudobých bateriích. Prostě vložíte kousek materiálu a objeví se elektrický proud. Ve své nynější podobě vytváří materiál s nanotrubičkami cca 0,7 V na jeden kousek výše uvedené velikosti. Tým MIT chce v budoucnu zjednodušit tvorbu materiálu a ověřit jeho využití pro pohon mikro- a nanobotů.