V minulém vydání TT jsme se věnovali možným dopadům pandemie na leteckou dopravu. Tentokrát se zaměříme na výrobu letadel. Letecký průmysl utrpěl rovněž miliardové ztráty. Ze všech stran se navíc ozývají hlasy, že koronavirus znamená konec éry velkých letadel.
Začátkem letošního roku měl evropský výrobce letadel Airbus pořádný důvod k radosti. Konečně mohl na základě bilance loňského roku oznámit, že šest let po prvním letu a 15 let od zahájení vývoje se dostala výroba jeho letadla A350 do plusu.
Přehmaty a smůla Airbusu
Prolomení tzv. bodu zvratu, kdy se výroba stává rentabilní, však není samozřejmostí, jak ostatně potvrzuje jeho největší osobní letadlo světa A380. To naopak přineslo společnosti ztrátu 202 milionů eur a jeho výroba skončí příští rok. Možná už letos. To bude další ztráta. Ostatně loni činila její výše 1,4 miliardy eur. Mezi důvody se uvádějí například pokuty za korupci.
O takových poklescích se v „dobré rodině" nemluví, ale tentokrát dosáhla korupce takových rozměrů, že se nedala ututlat. Ve svém verdiktu uvedl britský soud celou řadu korupčních přestupků Airbusu, který za ně musel zaplatit téměř 3,6 miliardy eur, aby se vyhnul soudnímu řízení. Šetření zahrnovalo více než 20 zemí a více než 30 milionů dokumentů. Britský úřad pro závažné podvody konkrétně vyšetřoval obvinění v Malajsii, na Srí Lance, na Tchaj-wanu, v Indonésii a v Ghaně. Všechny případy proběhly před rokem 2015. Ačkoli se liší v detailech, jsou si podobné. Stručně řečeno, lidé ve spojení s Airbusem, nejen zaměstnanci, nabízeli miliony jako úplatky třetím stranám, aby zajistily nákup letadel Airbus.
Další ztráty přinesla produkce velkokapacitních letadel. Do letošního roku bylo ve světě v provozu 234 letadel A380 u 15 leteckých společností. Jakýmsi finančním patronem byla dubajská letecká společnost Emirates, která jich provozovala 115. V dubnu však její prezident Tim Clark prohlásil, že éra A380 skončila a s podobnými prohlášeními se ozvaly Lufthansa, Air France, Qantas a další. Společnost Malaysia Airlines se bez úspěchu pokusila svou A380 prodat.
Koncem května ovšem Tim Clark ve vyjádření pro deník Financial Times obrátil a uvedl, že naopak čeká dodávku dalších strojů. Uvedl doslova: „S výjimkou asi tří nejstarších kusů A380 a devíti letadel Boeing 777 nepočítáme s vyřazením žádného letadla. Čekáme, že do dvou let se vrátíme k plnému provozu." Za takovým zvratem nemůže být nic jiného než velké snížení ceny letadel.
Proti A380 pracuje několik faktorů. Není to jen cena, ale především vysoké provozní náklady a omezená užitečnost tohoto typu letadla. Po koronaviru se jen těžko bude naplňovat 480 míst na dálkových trasách. Navíc mnoho letišť nemá odpovídající infrastrukturu.
(Celý článek naleznete v tištěném vydání Technickém týdeníku, který vychází 23. června 2020.)