Využití elektrických motorů v letectví by mohlo eliminovat nejen přímé emise uhlíku, ale také až o 90 % snížit náklady na palivo, až o 50 % zlevnit údržbu a také o téměř 70 % redukovat hluk.
Vlády, korporace i jednotlivci investují do vývoje a výroby elektrických letadel velké sumy. V současné době probíhá u různých týmů vývoj a testy asi 170 elektrických letadel. Většina jich je určena pro soukromé, firemní a příměstské cestování, ale například Airbus tvrdí, že do roku 2030 plánuje mít verze pro 100 cestujících.
Airbus nabízí atraktivní řešení
Už v roce 2010 se Airbus vydal na cestu elektrifikace a vyvinul první plně elektrický čtyřmotorový akrobatický letoun CriCri na světě. Od té doby dosáhl v elektrifikaci letadel významného pokroku. Jeho plně elektrické letadlo se dvěma vrtulemi E-Fan úspěšně překročilo kanál La Manche v roce 2015. Úspěšné byly také demonstrační projekty elektrického vertikálního vzletu a přistání (eVTOL). Letouny Vahana a CityAirbus absolvovaly mnoho hodin přísných a komplexních programů letových testů a vývojářům se podařilo zajistit bezpečnost a vysoký výkon. Jedním z dalších hlavních výzkumných projektů byl Airbus E-Fan X, partnerství společností Airbus, Rolls-Royce a Siemens. Jednalo se o namontování jediného 2MW (2 700 hp) elektrického motoru poháněného palubním generátorem na čtyřmotorový zkušební letoun BAe 146. Experiment byl ale loni zrušen, předtím, než mohl být systém testován za letu, protože ekonomické následky covidové epidemie vedly Airbus k přehodnocení vývojových priorit.
Airbus loni na podzim však oznámil, že připravuje projekt Air Race E, který se stane prvním plně elektrickým letadlovým závodem na světě. První kolo mezinárodních závodů se má konat v letošním roce. Vedený předním světovým promotérem leteckých závodů Jeffem Zaltmanem má závod způsobit revoluci v leteckých závodech a propagovat inovace v oblasti elektrického letectví. Airbus je oficiálním zakládajícím partnerem společnosti Air Race E. Ta vytvoří mainstreamovou platformu, na které lze rychle vyvíjet, rozvíjet a zrychlovat inovace v oblasti elektrického pohonu. Cílem soutěže je podpořit vývoj a přijetí čistších, rychlejších a technologicky vyspělejších elektrických motorů, které lze použít pro leteckou mobilitu a případně na komerční letadla. Air Race E bude následovat formát podobný populární sérii Air Race 1, sportu známého jako vzdušné závody formule jedna. Osm letadel s elektrickým pohonem bude závodit přímo proti sobě na těsném okruhu 5 km, pouhých 10 m nad zemí a rychlostí vyšší než jakýkoli pozemní motoristický sport.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)