Paleta výrobků, které mohou být produkovány 3D tiskárnami, se nyní rozšířila o složitější zařízení, která poté, co opustí tiskárnu, jsou v podstatě připravena k okamžitému použití. Tuto atraktivní novinku, která doslova rozčeřila informační vlny v oboru, vyvinula skupina z CSAIL Massachusettského technologického ústavu (MIT).
MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) je výzkumný ústav na Massachusetts Institute of Technology (MIT), který vznikl sloučením Laboratoře pro výpočetní techniku (LCS) a Laboratoře umělé inteligence (AI Lab) v roce 2003. Tato fúze vytvořila největší laboratoř (více než 600 pracovníky) v kampusu MIT. Zabývá se celou plejádou atraktivních témat, od 3D tiskáren po drony.
ROBOT NA MÍRU
Jejich nový systém tiskne různá funkční zařízení a roboty na míru, a to zcela automaticky. Používá recepturu se třemi přísadami, která umožňuje uživatelům vytvářet strukturní geometrii, tisknout vrstvy a sestavovat elektronické součásti, jako jsou například senzory.
Zařízení nazvané „LaserFactory" má dvě části, které fungují ve vzájemném souladu: softwarová sada nástrojů, která umožňuje uživatelům zařízení navrhovat vlastní produkty a hardwarová platforma, která je vyrábí.
Doktorand CSAIL Martin Nisser říká, že tento typ „jednoho kontaktního místa" může být přínosem pro vývojáře, výrobce, výzkumníky a pedagogy, kteří potřebují rychle získat prototyp různých věcí, jako jsou přenosná zařízení, roboty anebo drony. „Vyrábět lacině, rychlé a jednoduše, tedy vhodně i pro laika, zůstává pro nás i nadále velkou výzvou," říká Martin Nisser o zařízení LaserFactory, které se v květnu objeví na konferenci ACM o lidských faktorech ve výpočetních systémech. „Využitím široce dostupných výrobních platforem, jako jsou 3D tiskárny a laserové řezačky, je LaserFactory prvním systémem, který integruje tyto funkce a automatizuje celý výrobní postup v jednom systému." Pro upřesnění: ACM sdružuje pedagogy, výzkumníky a profesionály v oboru výpočetní techniky, aby inspirovali dialog a řešili výzvy v oboru. Společnost sdružuje po celém světě téměř 100 tisíc členů.
Nejnázornějším příkladem využití nového zařízení je výroba vlastního dronu. Zájemce si nejprve vybere jednotlivé komponenty z nabídkové knihovny dílů a sestaví si je podle vlastní představy. Díky speciálnímu editoru se vytvoří geometrie dronu. Konstruktér-amatér si pak může prohlédnout náhled svého návrhu, než jej software převede do výrobních pokynů. Tyto příkazy jsou vloženy do jediného výrobního souboru pro LaserFactory a výroba se rozběhne.
Výsledný produkt je poté plně funkční. V případě, že se opravdu jedná o dron, může stroj okamžitě vzlétnout a plnit svůj úkol. To je zvláště atraktivní v takových situacích, jako jsou pátrací a záchranné operace.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)