Atraktivní středisko hazardu v nevadské poušti je přitažlivé nejen pro milovníky zábavy, ale i pro ctitele nejmodernější techniky. Nejen pořádáním světové přehlídky spotřební elektroniky CES, ale také nasazením nejnovějších aplikací. Po několikaměsíčním útlumu vinou pandemie nyní opět vítá návštěvníky.
Město Las Vegas se chce do roku 2025 pyšnit přívlastkem „chytré město“ a už několik let se o to cílevědomě snaží: investuje do inteligentních technologií. Jeho projekt Innovation City se zaměřuje na zefektivnění služeb pro jeho 650 000 stálých obyvatel a 42 milionů návštěvníků. Nyní buduje vlastní síť 5G. Bez ní se o smart city nedá hovořit.
CHYTRÁ STAROSTKA
Mezi příkladné inovace patří mobilní aplikace GOVegas, která je nyní čtvrtletně aktualizována. Tento měsíc přibyly nové funkce zahrnující informace o komunálních volbách a o fondu starostky. Aplikace je k dispozici veřejnosti ke stažení do chytrého telefonu nebo tabletu. „Digitální občan“ tak má možnost přímo komunikovat s vedením města a to je pro veřejnost velmi přitažlivé. Starostkou se loni totiž stala opět Carolyn Goodmanová (nezávislá), jež získala 83,5 % hlasů. Zvítězila už potřetí! Funkce starosty zde má poněkud pikantní nádech, protože v letech 1999 až 2011 byl starostou její manžel Oscar Goodman. Ten byl velmi oblíbený, ale po dvanácti letech už nemohl znovu kandidovat, a proto jej vystřídala právě jeho manželka Carolyn. I ta si získala velkou oblibu, možná i proto, že podporuje projekty smart city.
Město pod jejím vedením usiluje především o lepší propojení všech sektorů veřejné služby, jako jsou doprava, energetika, veřejné investice a bezpečnost, a to prostřednictvím sdílení dat z otevřených zdrojů a analýzy informací v reálném čase, což usnadňuje rozhodování. Město zahájilo průkopnické partnerství veřejného a soukromého sektoru s japonskou telekomunikační a technologickou firmou NTT a společností Dell Technologies, které využívají internet věcí (IoT) a analytické metody pro větší bezpečnost veřejnosti. Videokamery s vysokým rozlišením, zvukové a pohybové senzory a řada dalších zařízení jsou integrovány do monitorovacích systémů, které nepřetržitě sledují určité oblasti ve městě.
CHYTRÉ PARKY
V květnu začali v Las Vegas, bez ohledu na koronavirus, rozšiřovat projekt Accelerate Smart o dvě nové lokality: městskou zahradu Healing Garden a část bulváru Las Vegas. Očekávají, že letos v létě se tento projekt rozšíří ještě na Park Bob Baskin, Rotary Park, Stupak Park a Ethel Pearson Park a do konce letošního roku přidají dalších šest parků.
Navazují tak na pilotní projekt z roku 2018, který byl zaměřen především na zajištění větší plynulosti dopravy v ulicích a také na řidiče, kteří jedou nesprávným směrem, tedy v jednosměrných ulicích, nebo dokonce v protisměru. V tomto ohledu se prý situace zlepšila o 40 %. Senzory NTT dokážou nejen detekovat kolize aut, ale také je předvídat. Využívají laserové lidary, které měří vzdálenost a už se osvědčily v nových autech bez řidiče. Navíc tyto senzory, které používají software společnosti Dell, také přenášejí zvukové informace z jednotlivých sledovaných míst do centrální databáze.
Další optické a zvukové senzory s vysokým rozlišením budou nyní rozmístěny na 14 místech po celém městě, což umožní automatizovaným systémům informovat jak dopravní policii, tak pracovníky údržby silnic a ulic o bezpečnostních rizicích, o dopravních nehodách, o počasí, o padlých stromech či výmolech, ale také o velkých shromážděních lidí na ulicích a o jejich nezákonném chování, včetně projevů vandalismu. Zvláště tento aspekt nabyl v posledních dnech na významu, protože zde byl nedávno jedním demonstrantem postřelen policista. '
Pilotní projekt umožnil městu položit základy inteligentního řízení dopravy. Na ně nyní naváže elektronická dopravní centrála na bázi inteligentní datové platformy NTT Accelerate Smart.
Inovace má ve vedení města na starosti Michael Sherwood, který si od nasazení nového systému slibuje také větší bezpečnost v parcích. V rozhovorech s novináři připouští, že občané měli zpočátku z nasazení monitorovacích technologií obavy, ale nyní většina lidí oceňuje vyšší úroveň bezpečnosti ve veřejném prostoru. Město neshromažďuje žádné osobní údaje. „Automatizace je král,“ říká Michael Sherwood. „Budeme i nadále klást důraz na automatizaci v maximální možné míře v oblastech, které nám pomohou získat konkurenční výhodu a efektivněji zajišťovat služby pro občany.“
(Celý článek si můžete přečíst v Technickém týdeníku č. 13)