ŽELEZNICE ZAŽÍVÁ V POSLEDNÍCH LETECH SVOU VELKOU RENESANCI, JAK V OSOBNÍ, TAK NÁKLADNÍ DOPRAVĚ. ZVEDÁ SE TAK CELÝ SEGMENT NAVAZUJÍCÍHO PRŮMYSLU, KAM SPADÁ I RYZE ČESKÁ SPOLEČNOST SELP SERVIS, SPECIALIZUJÍCÍ SE NA OPRAVY, RENOVACI A VÝROBU NÁHRADNÍCH DÍLŮ PRO ELEKTRICKÉ LOKOMOTIVY, ALE I DALŠÍ ODVĚTVÍ. FIRMA PODLE ZAKLADATELE LADISLAVA PIKALA ZAŽILA NEJVĚTŠÍ BOOM V KRIZOVÝCH LETECH, KDY SE MÍSTO NAKUPOVÁNÍ NOVÉ TECHNIKY VÍCE OPRAVOVALO. PODOBNÝ TREND SE DÁ OČEKÁVAT I V NEJBLIŽŠÍCH MĚSÍCÍCH A LETECH I S OHLEDEM NA KORONAVIRUS.
Aktuálním tématem posledních měsíců je koronavirus. Jak se situace projevila ve výrobě a provozu vaší firmy, zvažujete omezení služeb, nebo dokonce propouštění?
Situace okolo nemoci covid-19 se samozřejmě projevila i u nás. Bylo potřeba přijmout řadu preventivních opatření, rozdělit některé pracovníky do více směn a dbát na zvýšenou hygienu. K pozastavení či přerušení výroby však u nás za celou dobu nedošlo. Objednávky naopak rostly až o 1/3, zejména proto, že na trhu panovala velká nejistota a potřeba řešit některé zakázky s předstihem.
A tak zatímco jinde propouštěli, SELP Servis posílil personální kapacitu o 30 % a s novými pracovníky počítáme i dlouhodobě.
Pokud jde o zákazníky, jsme stále připraveni pružně reagovat na jejich specifické požadavky ohledně výroby či renovace dílů, a to už od jednotek kusů.
Všeobecně však panují spíše obavy, že koronavirus přinese novou ekonomickou krizi. Vaše firma vznikla krátce před tou poslední, a nejenže ji přežila, ale dokonce ji spíše využila pro svůj růst. Z jakého důvodu se zákazníci obracejí právě na vás a bude tomu tak i nadále?
Věřím, že ano. Globální pandemie bude mít pravděpodobně sekundární dopady i u nás, ale spíše sektorově. Některé oblasti posílí, jiné se propadnou.
Firmy budou více hlídat personální náklady zejména u méně kvalifikovaných profesí. Důvodů, proč se domnívám, že budeme dobrým partnerem pro naše zákazníky i do budoucna, je hned několik. Zaprvé jsme schopni reagovat rychle na individuální požadavky zákazníka bez ohledu na skutečnost, že se výroba, respektive zakázka v budoucnu nemusí opakovat.
Druhý hlavní důvod je, že díly, které bereme do opravy, jsme schopni opravit v požadované době a kvalitě, i když je jejich opotřebení nad rámec základního rozsahu, a zároveň dokážeme reagovat na situace, kdy je díl zcela zničen.
Možná bychom měli ještě čtenářům upřesnit, co je hlavní náplní činnosti firmy SELP Servis.
Větší část naší činnosti tvoří opravy a renovace součástí pro hnací vozidla. Jde zejména o díly trakčních obvodů, jako jsou sběrače proudu, odpojovače, rozjezdové odpory, hlavní kontroléry, nápravové sběrače, a dále díly vedlejších a pomocných obvodů, jako jsou izolátory, držáky trakčních motorů, ventilátory a stykače.
Zkušenosti získané při opravách se snažíme zúročit ve vlastním vývoji a navrhování vylepšení, resp. realizací lepších komponentů opravovaných dílů.
Kde aktuálně vidíte největší příležitosti na trhu a máte v době nedostatku pracovníků ve výrobě ještě prostor pro další expanzi?
V současné době máme stabilní tým pracovníků ve výrobě, s velmi nízkou fluktuací. Před rokem jsme se s firmou přestěhovali do nových, větších prostor. Výrobní plocha se zvětšila asi pětinásobně. Celkově jsme získali trojnásobně větší plochu. To vše nám dává do budoucna možnost vybavit se novou technikou, která umožní zefektivnit výrobní proces, v rámci přípravy na Průmysl 4.0. Současně i vytvořit pro zaměstnance kvalitnější a příjemnější pracovní prostředí, které je důležité pro jejich spokojenost, motivaci, ale i efektivnější fungování firmy samotné.
Řada podniků však očekává, nebo už dokonce prožívá ekonomické oslabení. Reflektujete případnou recesi a dá se na ni vůbec připravit?
Odpověď, jak se „připravit na horší časy“, není jednoduchá, protože dopředu neznáte všechny faktory. Situaci okolo koronaviru nemohl předpokládat nikdo, a proto se na ni ani nešlo připravit.
Na druhé straně podmínky měl v dané situaci každý velmi podobné, chcete-li podobně špatné. Rozdíl byl jen v rychlosti a způsobu reakce na situaci, která se podnik od podniku v čase měnila. Buď přišla smrt z vyděšení, nebo pružná reakce a přizpůsobení se změně poptávky.
V minulých krizových letech například České dráhy nakupovaly méně nové techniky a o to více se opravovala a používala starší vozidla. V té době byly téměř výhradním provozovatelem kolejové dopravy. Nyní je ale situace odlišná, protože na trhu je více dopravců, kteří budou chtít zvyšovat svůj tržní podíl. Čím dál více se rozšiřuje i počet různých vlakových souprav od různých výrobců. Ti zahraniční nemusejí mít zájem na tom, aby jejich výrobky, alespoň v prvních letech, udržovaly místní české firmy, což je také důvod, proč i přes vyšší počet dopravců jsou pro náš segment České dráhy stále klíčové.
Nicméně trend, že se bude méně opravovat „preventivně“ a více až po selhání dílů, považuji za nejpravděpodobnější.
Do jakých oblastí se vám v poslední době vyplatilo investovat?
Těch oblastí je několik. Největší investicí byla koupě a přestavba nových prostor firmy, která ještě pokračuje. Další investicí je vytvoření příjemného i přiměřeného vybavení pracovního prostředí a v neposlední řadě investujeme do vybavení pracovišť.
Vaše firma těží zejména z vaší odbornosti a znalostí, protože se v kolejové dopravě pohybujete přes 30 let. Je právě tohle cesta i pro budoucí generaci, která pro zaměstnavatele příliš stabilní není, a jak vnímáte stávající učňovské vzdělávání v oboru? Jste otevřeni mladým talentům?
V době mého mládí existovaly učiliště, střední a vysoké školy (obory na vysokých školách), které vychovávaly pracovníky pro práci na železnici. Navíc se v rodinách „řemeslo železničáře“ dědilo z generace na generaci. Neříkám to proto, že bych chtěl nostalgicky vzpomínat, ale jako fakt, že v současné době není pojem železnice pro mladou generaci bohužel atraktivní. To se však týká všech učňovských, ale i středoškolských oborů.
Nějaký průlom v této oblasti nelze v blízké budoucnosti očekávat. Nejen o prázdninách, ale i v průběhu roku se snažíme, zejména středoškolákům, nabízet praxi ve firmě. Několik z nich možnost využilo, bohužel ne dlouhodobě. Peníze, které jsou dnes vším, se dají získat nebo vydělat mnohem snazším způsobem než manuální prací. Proto jsou dlouhodobé učňovské praxe spíše bojem s větrnými mlýny.
Jsou ještě další oblasti, i třeba přímo nesouvisející s kolejovou dopravou, kam se chcete rozšířit?
V oblasti opravárenství se už pohybuju hodně dlouhou dobu, a tak se snažím, asi jako většina kluků, alespoň částečně realizovat svůj sen z mládí. Můj tatínek byl vyučený stolař, a i když mě skoro k ničemu nepustil, práce se dřevem mě dost baví. Začal jsem proto s výrobou dřevěných předmětů vyráběných na laseru metodou gravírování a řezání zatím převážně pro potřebu naší firmy a našich obchodních partnerů, ale v budoucnu bych tuto činnost rád rozšířil.
Železniční tematika samozřejmě vede. Řešíme i plné vytížení našich výrobních a skladovacích prostor na okraji Olomouce, třeba i pro další partnery. Jsme na strategické pozici mezi Českem, Polskem, Slovenskem a s dojezdem do Rakouska kolem dvou hodin. To nabízí určité možnosti. Svou představu mám, ale jsme otevřeni různým možnostem.
Chcete čtenářům sdělit ještě něco na závěr?
Tak jako u každé generace i dnes se doba proměňuje a nastupuje nová, s jinými potřebami, než měla ta moje, která více lpěla na stabilitě a dlouhodobějším výhledu. Přesto jsem přesvědčen, že řemeslo má zlaté dno, vyplatí se ho držet a jeho renesance musí dřív nebo později přijít. Čím dříve přijde, tím lépe pro nás všechny. Navíc kolejová doprava může být pro mladé zajímavé téma v rámci tolik propírané udržitelnosti či vztahu k přírodě a našim kořenům. Železnice je stále jednou z nejvíce ekologických, pohodlných a pro koncového zákazníka i finančně výhodných oblastí přepravy.
Karel Král
www.selpservis.com