Fonendoskop patří už neodmyslitelně k obrazu lékaře v bílém plášti. V různých obměnách ho doktoři nosí s sebou nebo na sobě už více než 150 let. Zatímco jiné diagnostické pomůcky nahradily moderní přístroje, fonendoskop je pořád tady. A není se čemu divit, je lehký a skladný a lékař ho tak může kdykoliv použít, a to i v akutních případech. Dokonce se neustále pracuje na jeho dalším vývoji.
V posledních letech se však vedou diskuze, zda má tato diagnostická pomůcka budoucnost. Především se mluví o tom, že fonendoskop není spolehlivým, pokud neumí lékař dobře vyhodnodnotiti to, co slyší. Tento problém si uvědomuje i řada vědců z oboru, a proto postupně přichází se zajímavými nápady, jak vyšetření fonendoskopem nahradit.
Ruční ultrazvuk (handheld ultrasound)
Nejde o nic víc než o malý přístroj s obrazovkou, na kterou se pomocí malé ultrazvukové hlavice přenáší vše, co se v těle děje. Přístroj vypadá jako malý telefon, v některých případech jako tablet. Problémem však je, že jde o velmi drahou záležitost. Zatímco fonendoskop stojí pár stovek, někdy tisíců korun, toto zařízení stojí i přes sto tisíc korun. Kromě toho řada starších lékařů nemá zkušenosti s prací na ultrazvukem.
Všechny tři způsoby vypadají atraktivně, momentálně jde ale o málo využívané nebo stále zkoumané metody. Zatím se tedy zdá, že fonendoskop bude i nadále využívaný. Je však možné, že lékaři postupně dají přednost digitálním fonendoskopům, které jim usnadní práci při diagnostice. Nejenže mají několikanásobné zesílení zvuku, který snímají, ale mají možnost zvuky nahrávat, tak aby si je lékař mohl opět přehrát. Zvuk jde přehrát někdy v samotném fonendoskopu, ale jinak se automaticky stahuje do počítače prostřednictvím bluetooth, kde může být dále zpracován ve speciálním softwaru.
Empirický rozklad signálu (Empirical Mode Decomposition - EMD)
V tomto případě jde o matematický přístup k tomu, co se děje se srdcem. Díky EMD metodě mohou být velmi komplikovaná data, v tomto případě záznamy EKG, rozložena pomocí speciálního algoritmu na různé komponenty zvuku. Zcela se tak eliminují například rušivé signály, například vzniklé při pohybu pacienta. Algoritmus pak porovnává jednotlivé zvuky se standardním zvukem srdce. Tento přístup se dívá na klasické vyšetření doktora prostřednictvím stetoskopu tak, že zvuky v těle pacienta bývají lékařem často špatně vyhodnocené.
Mobilní fonendoskop
Další alternativou k fonendoskopu může být malé zařízení, které se mu trošku podobá. Připojuje se však k mobilnímu telefonu, díky tomu může být zvuk srdce hned zaznamenáván a dokonce sdílen v reálném čase. Díky tomu mohou specialisté se zvukem dále pracovat, studovat ho, případně ho použít pro konzultaci s kolegy.
Zuzana Kapustová