Kanadská vláda plánuje investovat 20 milionů kanadských dolarů (přibližně 350 milionů korun) z federálních fondů do urychlení vývoje malého modulárního reaktoru elektrárny společnosti Terrestrial Energy.
Malé modulární reaktory mají podle očekávání hrát významnou roli ve snaze o dosažení cíle kanadské vlády, aby se tamní energetika do roku 2050 stala bezemisní. Firma má vyvinout malý modulární reaktor s unikátními vlastnostmi (s výkonem pod 300 MW elektrického výkonu; měl by se vyrábět v sériích, byť relativně malých).
Investici do Terrestrial Energy oznámil kanadský ministr pro inovace, výzkum a průmysl Navdeep Bains. Finance mají pocházet ze Strategického inovačního fondu. Solí chlazený reaktor (IMSR) Terrestrial Energy je první zařízení tohoto druhu, který na peníze z tohoto fondu dosáhne.
Přijetím podpory se společnost zavázala vytvořit a udržovat 186 pracovních míst. Společnost zároveň utratí dalších 91,5 milionu kanadských dolarů (přes 1,6 miliardy korun) na výzkum a vývoj. S tím, jak se společnost blíží k postupnému komerčnímu nasazení elektráren s reaktory IMSR do konce tohoto desetiletí, plánuje využít kanadského jaderného dodavatelského řetězce a potenciálně vytvoří až tisíc nových pracovních míst.
Vyvíjené zařízení má sloužit nejen k výrobě elektřiny, ale také průmyslového tepla. Provozní teplota je natolik vysoká, že by to mělo najít poměrně širokou škálu průmyslových využití. Teplota na výstupu by se měla pohybovat kolem 600 °C, přičemž pracovním materiálem by měla být roztavená sůl. V průmyslové praxi jde ovšem o nový systém, tak lze těžko hovořit o tom, jaké budou jeho provozně-ekonomické vlastnosti.
Kanada je každopádně z různých důvodů v poměrně dobrém postavení, aby podobný systém dotáhla do praxe. Tamní firmy nemají sice kapitálové možnosti například amerických protějšků, mají však poměrně výraznou politickou podporu a dlouholetou tradici domácího jaderného průmyslu.
„Kanadská vláda podporuje využití této inovativní technologie pro poskytování čistých energetických zdrojů a budování postavení globálního lídra v technologiích SMR. Podpora uvádění malých reaktorů na trh bude mít celou řadu pozitivních environmentálních a ekonomických důsledků, od nízkoemisní výroby energií až po vytvoření vysoce kvalifikovaných pracovních míst a zvyšování hodnoty duševního vlastnictví kanadského průmyslu,“ řekl k tomu ministr pro inovace, výzkum a průmysl Navdeep Bains.
Zároveň je ovšem nutné uvést, že kanadský trh je velmi specifický a v jiných podmínkách by sázka na rozvoj malých modulárních reaktorů měla zřejmě menší naděje na úspěch. Nedávná analýza jejich zavedení v českých podmínkách, kterou vedl František Hezoučký, dospěla k závěru, že tato technologie by byla v důsledku nejméně několikanásobně dražší než klasické, velké reaktory chlazené a moderované lehkou vodou.
V Kanadě to ovšem na řadě míst nemusí platit, protože tam stále řeší budování zdrojů energie v odlehlejších oblastech. Výstavba velkých reaktorů je v takových oblastech z praktických důvodů nesmyslná, ať již proto, že mají příliš veliký výkon, nebo by doprava dílů do takových oblastí byla prakticky nemožná. Ekonomické výhledy mohou také samozřejmě změnit i dodávky tepla z reaktoru, zvláště pokud se podaří dodržet slibované parametry. Jak jsme již ale uvedli, jde zatím o nevyzkoušenou technologii. Nasazení musí předcházet demonstrace takového systému.
(Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání Technického týdeníku.)