Společně nakupovat plyn, zrychlit přechod na obnovitelné zdroje energie, zlepšit efektivitu využití vyrobené energie a více ji uspořit. To jsou hlavní body plánu REPowerEU, jehož podrobnosti Evropská komise zveřejnila 18. května. Plán je reakcí na narušení celosvětového trhu s energií způsobené ruskou invazí na Ukrajinu.
Než se podíváme na podrobnosti plánu EU reagujícího na aktuální záměry řešení současné svízelné situace s energiemi, představme si jeho hlavní rysy. Plán uvádí dva naléhavé důvody pro transformaci evropského energetického systému: ukončení závislosti EU na ruských fosilních palivech, která jsou využívána jako ekonomická a politická zbraň a stojí evropské daňové poplatníky téměř 100 miliard eur ročně, a snížení emisí oxidu uhličitého (jazykem plánu tedy „řešení klimatické krize", byť transformace evropské energetiky rozhodně sama o sobě současnou trajektorii nezmění).
Další premisou je, že pokud bude Evropská unie jednotná, může svou závislost na ruských fosilních palivech ukončit rychleji. Politické cíle jsou odrazem většinového přání občanů: 85 % Evropanů se domnívá, že EU by měla co nejdříve snížit svou závislost na ruském plynu a ropě, aby podpořila Ukrajinu.
Protože neexistuje jednoduché řešení, nemůžeme tedy jen tak „otočit" kohoutkem a brát ropu, a především plyn odjinud, plán REPowerEU je složen z celé řady dílčích kroků. Navrhuje reagovat úsporami energie, diverzifikací dodávek energie a urychleným zaváděním energie z obnovitelných zdrojů s cílem nahradit fosilní paliva v domácnostech, průmyslu a výrobě energie.
Evropská komise navrhuje, aby členské země využívaly k dosažení těchto cílů dotací v rámci tzv. „Nástroje pro oživení a odolnost". V něm se budou dělat cílené změny tak, aby ho státy mohly používat k prosazování dohodnutých priorit.
ÚSPORY NA PRVNÍM MÍSTĚ
Volné energie není v tuto chvíli na trhu dost, a tak klíčovou částí navrhovaného plánu mají být úspory. Při současných cenách energií je to také řešení nejlevnější. Komise navrhuje posílit dlouhodobá opatření v oblasti energetické účinnosti - tedy v podstatě snížit ztráty energie. Součástí návrhu je i zvýšení současného závazného cíle v této oblasti z 9 % na 13 % (tento cíl byl určen v rámci balíčku právních předpisů Fit for 55, jenž je součástí tzv. Zelené dohody pro Evropu).
Komise (podle nás poněkud optimisticky) doufá, že se podaří ve větší míře přesvědčit odběratele, aby změnili své chování. Zveřejnila sdělení EU o šetření energií, v němž jsou podrobně popsány krátkodobé změny chování, které by mohly snížit poptávku po plynu a ropě o 5 %. A vybízí členské státy, aby zahájily vlastní „osvětové" kampaně zaměřené na domácnosti a průmysl. Snad bude lepší než například kampaň na očkování proti covidu...
Členské státy jsou rovněž vybízeny, aby využívaly fiskální opatření na podporu úspor energie. Tedy aby například nesnižovaly plošně DPH na energie, ale cíleně podpořily kupř. energeticky účinné systémy vytápění, izolace budov a spotřebiče a výrobky.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)