Klasické multikoptéry s elektrickým pohonem slibují velmi rozmanité využití. Jejich uplatnění ale v dnešní době zásadně limituje výdrž baterií, která obvykle nepřesahuje 30 minut. Vědci a inženýři proto vyvíjejí celou řadu technologií, které by tuto situaci zlepšily.
Americká společnost Advanced Aircraft Company se sídlem ve Virginii vyvinula dron HAMR (Hybrid Advanced Multi-Rotor), který představuje jedno z možných řešení zmíněného omezení. Stroj s unikátním kombinovaným elektrickým a benzinovým pohonem se udrží ve vzduchu až 3,5 hodiny. V porovnání s čistě elektrickými multikoptérami jde o několikanásobné prodloužení doby letu.
Klíčovým prvkem pohonu je jednopístový benzinový motor s objemem 35 ccm a elektronickým vstřikováním, který pohání palubní generátor dronu. Elektřina z generátoru zase pohání šest nezávislých elektrických motorů u jednotlivých rotorů. Generátor rovněž nabíjí palubní záložní baterii. Kdyby benzinový motor selhal, tak baterie poskytne dostatek energie pro bezpečné nouzové přistání.
HAMR má ve standardní konfiguraci k dispozici palivovou nádrž, která pojme až 3 l benzinu [využitelný objem klesá s rostoucím užitečným zatížením dronu - pozn. red.]. Dron může nést až 2,7 kg nákladu, jehož součástí může být i přídavná palivová nádrž. Stroj má rozměry 1,7 × 3,3 m. Bez nákladu a paliva váží 14,5 kg. Při horizontálním letu může dosáhnout rychlosti až 46 km/h.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)