Automobilka Mercedes-Benz představila svůj první plug-in hybridní model teprve v roce 2014. Za uplynulých sedm let se ale situace dramaticky změnila. Dnes má v nabídce plug-in hybridních položek hned několik.
Navzdory zvyklostem nabízí vodíkový Mercedes-Benz GLC F-Cell také možnost externího dobíjení akumulátorů, a tím pádem je i tento vůz plug-in hybridem
Zatím poslední plug-in hybridní soustava Mercedes-Benz je unikátem stejně jako elektrifikovaný vznětový agregát OM 654. Model GLC F-Cell totiž v základu využívá vodíkový pohon, i k němu ale automobilka připojila velký akumulátor a přidala možnost externího dobíjení. Fakticky nejde o žádnou novinku. Například vodíkový Hyundai Nexo má také akumulátor, aby bylo možné využívat brzdění pomocí rekuperace, ovšem malý. Jednak kvůli hmotnosti, jednak kvůli výrobním nákladům.
Mimochodem, během online tiskové konference prezentující techniku nové Toyoty Mirai padl dotaz právě na plug-in hybridní provedení. Experti japonské značky tehdy říkali, že taková věc nemá smysl. Vodíkový automobil neprodukuje žádné emise, takže může na vodík jezdit i po městě a ničemu to nevadí. Mercedes ale v tomto řešení smysl vidí, možná i z důvodu malé hustoty vodíkových plnicích stanic.
GLC F-Cell využívá dvě nádrže z uhlíkových kompozitů pracující s tlakem 700 barů, které pojmou 4,4 kg vodíku. Dojezd na vodík by měl být kolem 400 km, akumulátor s celkovou kapacitou 13,5 kWh přidá dalších přibližně 50 km. Asynchronní elektromotor má v tomto případě parametry 160 kW (218 k) a 375 N.m.
Vůz samotný odpovídá modelu GLC. Zavazadlový prostor je trochu nižší, kromě jiného proto, že elektromotor pohání zadní nápravu a nad ním je ještě akumulátor. Výše uložená jsou také zadní sedadla, aby byl prostor pro vodíkovou nádrž uloženou pod nimi.
Na rozdíl od ostatních zmíněných plug-in hybridních Mercedesů se vodíkový plug-in hybrid do sériové výroby teprve chystá, i když první zkušební exempláře již jezdí v běžném provozu.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)
Foto: Mercedes-Benz