Odborníky australsko-japonského týmu inspirovala křídla hmyzu, jako jsou například cikády, která mají povrch s antimikrobiálním účinkem. Vyvinuli povrch s nanostrukturou, použitelný pro balení potravin. Takový obal zajistí delší trvanlivost produktu a omezí odpad. Nanopovrch usmrtí až 70 % bakterií a funguje i na plastu.
V dnešní době je více než 30 % jídla vyrobeného pro konzumaci lidmi vyhozeno. Stává se to i celým lodním nákladům, pokud v něm bují bakterie. Nový nanopovrch by to mohl změnit, především pokud jde o masné a mléčné výrobky. Mohlo by to znamenat zlepšení kvality, bezpečnosti i praktičnosti obalů potravin v průmyslovém měřítku.
Elena Ivanova z australské techniky RMIT University a její kolegové úspěšně přenesli původně přírodní fenomén na vyloženě syntetický materiál, plast. Likvidace bakteriální kontaminace je podle ní zásadním krokem při prodlužování životnosti potravin. Při tvorbě nanopovrchu využili poznatky o křídlech cikád či vážek, které jsou známé tím, že velmi efektivně likvidují bakterie. Jde o přírodní řešení bez chemie, přitom velmi účinné.
Jak takový nanopovrch funguje? Křídla cikád a vážek jsou pokryta ohromnou soustavou nanopilířů, které mají podobnou velikost jako bakteriální buňky. Pokud se na takovém povrchu usadí bakterie, začne na ně působit tlak nanopilířů, jenž posléze roztrhne membránu bakteriálních buněk a bez milosti je zlikviduje.
Další krokem výzkumu bude přizpůsobení technologie výrobě v průmyslovém měřítku, což dále rozšíří možnosti využití nanopovrchů.