Po dvou letech příprav schválily začátkem května klíčové výbory Evropského parlamentu regulaci umělé inteligence (AI — artificial intelligence). Zákon představuje skutečně přelom v právních předpisech pro digitální prostředí, a to nejen pro Evropu, ale možná i pro celý svět.
EU se nepochybně ujala vedení při definování legislativních mantinelů pro umělou inteligenci. V dubnu 2021 Evropská komise navrhla vůbec první komplexní právní rámec pro tuto technologii: Zákon o umělé inteligenci (AI Act). Návrh se opírá o přístup „založený na riziku“, klasifikuje systémy umělé inteligence na základě jejich potenciálu poškodit práva a bezpečnost. V důsledku toho by vysoce rizikové systémy umělé inteligence, jako jsou systémy působící v lékařském nebo administrativním sektoru, podléhaly přísným předpisům.
Diskuse na technické i politické úrovni trvaly dlouho nejen kvůli složitosti problému, ale i z důvodu rychlého nástupu AI i do běžného života.
Google nastínil další vývoj
Dokladem zrychlujícího se uplatňování AI v každodenní praxi byla i pravidelná akce společnosti Google. Ta na své výroční vývojářské konferenci v amfiteátru Shoreline v Silicon Valley představila ambiciózní vizi společnosti přetvořit své základní produkty, jako je vyhledávání pomocí generativní umělé inteligence. Představení novinek přichází v době, kdy je Google vnímán jako ten, kdo teprve dohání své konkurenty, jako je například OpenAI, jehož modely GPT-3, ChatGPT, GPT-4 a DALL-E vyvolaly v moři umělé intel igence výrazné vlny. Odpovědí na vývoj konkurentů je PaLM 2, který je schopen zpracovávat psaní, kódování a výpočty ve více než 100 jazycích a soubory vědeckých dat. Kromě toho existují specializované verze pro lékařské a bezpečnostní aplikace, známé jako Med-PaLM 2 a sec-PaLM.
Je pozoruhodné, že Google integruje PaLM 2 do 25 produktů a funkcí, přičemž několik z nich je k dispozici pro počáteční testování prostřednictvím Search Labs. Jedním z takových produktů je Bard, AI chatbot, který nyní běží na PaLM 2. Tento chatbot je navržen tak, aby pomáhal vývojářům s kódováním ve 20 programovacích jazycích.
Generativní umělá inteligence je integrována také do vyhledávače Google. Jeho cílem je zpracovat více dotazů současně a poskytnout jedinou doporučenou odpověď vygenerovanou umělou inteligencí. Google také plánuje přidat do svého systému vyhledávání obrázků funkce, které uživatelům pomohou porozumět původu obrázků, kdy byly poprvé indexovány a kde jinde by se mohly nacházet. Tato funkce bude zvláště užitečná při rozlišování mezi skutečnými fotografiemi a fotografiemi vytvořenými nebo zpracovanými umělou inteligencí.
Google vyvíjí Duet AI for Workspace, sadu funkcí umělé inteligence poháněné PaLM, které budou spuštěny koncem tohoto roku. Tato sada obsahuje funkce, jako jsou obrázky snímků generované umělou inteligencí v Prezentacích Google, organizování řádků a sloupců na vyžádání v tabulkách Google, jedinečná pozadí ve službě Google Meet a pomoc při psaní pomocí umělé inteligence v Dokumentech Google.
Nový hardware
Google dále představil 6,1ʺ smartphone Pixel 7a vybavený větším snímačem fotoaparátu a výpočetním čipem AI Tensor G2. Telefon také obsahuje funkci Call Assist poháněnou umělou inteligencí s funkcemi jako Direct My Call, Call Screen, Hold for Me, Clear Calling (redukce šumu) a Wait Times (odhad doby zdržení).
Na konferenci se také objevil dlouho očekávaný Pixel Fold, skládací smartphone, ze kterého se po rozložení stane 7,6ʺ tablet. Zařízení může provádět jedinečné funkce, jako je živý překlad mezi dvěma jazyky na panelech otočených různými směry. Předobjednávky Pixel Fold budou také obsahovat bezplatné hodinky Pixel Watch.
Pixel Fold byl ústředním bodem prezentace projektu Google Universal Translator, konceptu, který Google prosazuje již léta, jehož cílem je usnadnit překlad konverzací v reálném čase. Společnost dále uvedla na trh 11ʺ tablet Pixel, který je možné integrovat do systémů domácí automatizace společnosti Google.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku)