Umělá inteligence vyvolává přirozené obavy podněcované mnoha romány a filmy z kategorie science fiction, jejichž naplnění by už nemuselo být jen fikcí, může však být klíčovým nástrojem při řešení problémů, které by jinak bylo obtížné nebo nemožné řešit.
Vítězné řešení soutěže na návrh kampusu Innovation Park Artificial Intelligence (IPAI) v Heilbronnu v Německu od architektonické firmy MVRDV sídlící v Rotterdamu © MVRDV
Éra umělé inteligence (AI — artificial intelligence) už začala a každodenní zpravodajství přináší informace z celého světa o tom, kde a s jakým úspěchem nachází uplatnění. Čtenáři jsou zásobováni množstvím senzačních zpráv, jež někdy vyvolávají i obavy, zda se bezduchá technika nevymykla lidské kontrole. K tomu však má zatím opravdu daleko a odborníci už pilně pracují na pravidlech, které by měly podobným směrům vývoje zabránit. Vývoj samotné AI však zastavit nelze, v mnoha oblastech bude naprosto nezbytná.
Města inteligenci potřebují
Trh s platformami AI pro inteligentní města a prediktivní analytické platformy současnosti dosahuje k 693 milionům dolarů, ale podle některých kvalifikovaných odhadů dosáhne do roku 2032 hodnoty 6,5 miliardy dolarů. To představuje složené roční tempo růstu více než 28 %. Přetrvávají však různé překážky brzdící její nasazení, zejména postupy při zadávání veřejných zakázek, ochrana soukromí a pravidla kybernetické bezpečnosti.
Zpráva AI for Sustainable Cities od Guidehouse Insights říká, že tato technologie nabízí cestu ke „smysluplnému využití“ rostoucího množství komunálních dat. Města čelí zvětšujícím se ekologickým problémům a zároveň mají k dispozici více vládních finančních prostředků. Autorem dokumentu je přední poradenská společnost zabývající se globální energetickou transformací. Ve zprávě citovaní experti se domnívají, že nedávné schválení programů investic do infrastruktury a klimatu na klíčových trzích, jako jsou USA a Evropa, dále rozšíří tržní prostor s umělou inteligencí.
„Schopnost umělé inteligence zpracovávat velké množství dat z různých zdrojů z ní dělá užitečný nástroj při řešení obtížných, letitých problémů, které obsahují mnoho vzájemně se ovlivňujících faktorů, jež je obtížné starými postupy odhalit,“ uvádí zpráva.
„V nadcházející dekádě se s narůstajícími klimatickými výzvami, rozšiřováním zavádění zařízení IoT pro shromažďování dat a s tím, jak se města seznamují s výsledky, kterých lze dosáhnout pomocí systémů AI, očekává, že trh podstatně poroste,“ uvedl Grant Samms, výzkumný analytik společnosti Guidehouse Insights.
Výzva pro nová řešení
Společnost IBM svou každoroční výzvou Call for Code Global Challenge povzbuzuje vývojáře, aby vytvářeli projekty bojující proti změně klimatu pomocí technologie založené na umělé inteligenci. Letos globální vývojáře, studenty a start-upy vyzývá, aby vytvořili řešení, jež pomohou urychlit udržitelnost zlepšením řízení zdrojů, snížením znečištění a ochranou biologické rozmanitosti.
Výzva během letošního roku projde transformací z jediné, každoroční globální výzvy do několika kol Challenge Rounds. V každém z nich budou týmy soutěžit o peněžní ceny z celkového výherního fondu až do výše 1,4 milionu dolarů. Vítězné týmy budou moci během roku obdržet ceny v několika kolech Challenge, v rozmezí od 3 000 do 10 000 USD.
Vítězný tým každé z kategorií (vývojáři, univerzitní studenti a začínající podnikatelé) budou mít na konci roku možnost vyhrát hlavní cenu 50 000 USD, včetně podpory open source od Linux Foundation. „Od svého vzniku v roce 2018 se Call for Code stala globální výzvou k akci pro vývojáře z celého světa, aby se spojili, aby kreativně přemýšleli o tom, jak mohou využít své dovednosti k řešení některých nejpalčivějších problémů světa,“ řekl David Clark, zakladatel a generální ředitel společnosti Call for Code. „Věříme, že nový formát Call for Code Global Challenge umožní ještě většímu počtu vývojářů zapůsobit pomocí open source technologie umělé inteligence.“
Výzva pomáhá účastníkům získat dovednosti v oblasti umělé inteligence a cloudových technologií pomocí softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, jako je Red Hat OpenShift, IBM Cloud a portfolia AI společnosti IBM zahrnující Watson Assistant. Řešení by se měla zaměřit alespoň na jeden problém udržitelnosti, například: zlepšit schopnost měřit, analyzovat nebo rozhodovat o emisích uhlíku, řešit problémy s nedostatkem a kvalitou vody a zlepšit transparentnost dodavatelského řetězce.
„Call for Code nabízí vývojářům velkou příležitost získat nové dovednosti a využít své schopnosti k řešení problémů pomocí otevřeného hybridního cloudu a AI technologie IBM,“ je přesvědčena Kate Woolleyová, generální ředitelka IBM Ecosystem.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)