Autobus OLEV, čerpající energii ze silnice je již v provozu od roku 2011 a skutečností se už stávají i sny Nikoly Tesly o bezdrátovém přenosu elektrické energie na větší vzdálenosti. Na Novém Zélandě byla na trh uvedena technologie Emrod.
Na počátku byla touha uskutečnit smělou myšlenku: přenášet bezdrátově elektřinu na větší vzdálenosti. Srbský vynálezce, fyzik a konstruktér elektrických strojů Nikola Tesla (1856-1943), dlouhodobě žijící od roku 1882 v Americe, byl přesvědčen, že je to reálná vize budoucnosti.
V roce 1899 se přestěhoval do městečka Colorado Springs, kde si vybudoval velkou specializovanou laboratoř, v níž se několik měsíců zabýval pokročilými a vizionářskými výzkumy s tímto zaměřením. V roce 1900 Colorado Springs opustil, získal finance od miliardáře Johna Pierponta Morgana a s jejich pomocí se pustil do velkého projektu takzvané Wardenclyffské věže, která měla právě tuto představu proměnit ve skutečnost. S výstavbou tohoto 57 metrů vysokého objektu se na ostrově Long Island ve státě New York v USA okamžitě začalo a vtyčena byla roku 1901.
Blesky vystřelující z kopule na jejím vrcholu děsily okolí celé noci. Měla se stát centrálním bodem sítě věží, pokrývajícím celou zeměkouli bezdrátovou komunikací na pohonu takzvané éterické energie. V mnoha ohledech napodobovala staré egyptské pyramidy. Stejně jako ony stála Teslova věž na Long Islandu nad takzvanou zvodní, což je vrstva propustné vodonosné horniny, kterou protéká voda například z deště. Prouděním v ní vznikal zemní proud a magnetické pole a ionizovaný vzduch procházel šachtami do věže (či do pyramidy). Záporný náboj se pak koncentroval na vrcholu stavby. Pomocí éterických vln, přijímaných z okolí, měla být věž připravena vysílat volnou energii do celého světa.
Náklady však rostly, a když Morgan po několika letech neviděl návratnost svých investic, přestal Teslu podporovat. (Morgan (1837-1913) byl americký podnikatel a jeden z nejvýznamnějších bankéřů své doby. V roce 1860 založil v New Yorku banku J.P. Morgan & Co).
Přestože se Tesla snažil získat prostředky z jiných zdrojů, nebyl úspěšný, projekt nebyl dokončen a Wardenclyffská věž byla v roce 1917 zbořena.
MYŠLENKA V USA VŠAK NEZAPADLA
U silnice Interstate 35 East směrem do texaského Dallasu vyrostla koncem roku 2018 nová Teslova věž. Firma, která tu testuje novou technologii, má vazby na armádu a velké korporace.
Postavila ji v Texas společnost Viziv Technologies, která chce pomocí ní vylepšit komunikaci a vnést do ní nové technologie. Viceprezident společnosti Michael Taylor prohlásil, že firma využije k šíření signálu takzvanou Zenneckovu povrchovou vlnu. V tomto procesu by měl zemský povrch sloužit jako „vlnovod", který umožní, aby se signál a případně i elektrická energie efektivně šířily na dlouhé vzdálenosti.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)