Dvoufotonová polymerizace a 3D tisk umožňují vytvářet nanostruktury z oxidu křemičitého využitelné při výrobě mikroelektronických, mikromechanických i mikrofotonických zařízení.
Elektronický průmysl je již dlouho do značné míry závislý na křemíkových substrátech pro výrobu mikroprocesorů a dalších prvků. Jak ale upozorňuje nanoinženýr Jun Lou z americké Rice University, obvykle používaný postup k výrobě křemíkových substrátů má svá omezení. Podle něj je velmi komplikované vytvářet tradičními fotolitografickými postupy komplikované trojrozměrné geometrie. Některé struktury dokonce není vůbec možné tímto způsobem vyrobit. Nejde ani o příliš „zelenou“ výrobu, protože obvykle vyžaduje řadu chemikálií a výrobních kroků.
Lou s kolegy vymysleli novou technologii 3D tisku, která umožňuje vytvářet nanostruktury z oxidu křemičitého s pomocí důmyslné 3D tiskárny. Touto metodou lze vyrábět mikroelektronická, mikromechanická či mikrofotonická zařízení od zdola nahoru. 3D tištěné produkty mohou být dopovány dalšími chemickými látkami a rovněž je možné upravovat jejich krystalickou strukturu pro potřeby různých aplikací.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)