Kromě statečnosti a odhodlání ukrajinských vojáků hraje výjimečnou roli v obraně Ukrajiny také nejmodernější technika. Především se dostaly do popředí pozornosti dálkově řízené drony. I když se už uplatnily v předchozích válečných konfliktech v Sýrii, Afghánistánu či v Náhorním Karabachu, tentokrát svými výsledky udivily laiky i odborníky.
Ukrajinská aerorozvědka, která sdružuje 50 oddílů zkušených pilotů dronů, disponuje širokou paletou vybavení. Od levných komerčních dronů až po těžké, na zakázku vyrobené oktokoptéry, které jsou upraveny tak, aby mohly shazovat protitankové granáty a používat termokamery.
Ukrajinské prameny uvádějí, že tyto specializované jednotky provedou denně asi 300 misí. Při nich identifikují a lokalizují cíle, které potom v noci zneškodní. Vojáci mají k dispozici také zabezpečený satelitní systém Starlink, který zajišťuje vysokou rychlost přenosu dat pro komunikaci a pro řízení dronů.
Nejznámější Vlajkonoš
Hned v prvních dnech války se do povědomí široké veřejnosti dostaly dálkově řízené drony Bayraktar (česky Vlajkonoš), které ostatně pomohly Ázerbájdžánu k vítězství ve druhé válce s Arménií. S překvapivým úspěchem ničily nejen tanky ruských agresorů, ale také jejich protiletadlovou obranu. Během ruského útoku na Ukrajinu v únoru 2022 byly ukrajinským ministerstvem obrany zveřejněny záběry, na nichž dron Bayraktar TB2 ničí ruský protiletadlový raketový systém 9K37 Buk.
Tyto drony vyrábí Turecko. Ukrajina uzavřela dohodu o jejich nákupu už na začátku roku 2019 za tehdejšího prezidenta Petra Porošenka. Drony jsou vybaveny vysoce přesnými raketami, schopnými ničit obrněné, opevněné i námořní cíle. Za jeden dron prý Ukrajina zaplatila pět milionů dolarů.
Mediální zprávy uvádějí, že Bayraktar TB2 má maximální vzletovou hmotnost 650 kg, cestovní rychlost 130 km/h (max 220 km/h), dostup 8100 m a výdrž ve vzduchu 24 hodin. Je řízený rádiem na vzdálenost maximálně 150 km (autonomně může létat samozřejmě dále). Maximální nosnost 75 kg umožňuje nést dvojici protitankových střel, případně velmi lehké pumy MAM-C (8 kg). Ve všech případech jde o zbraně vzduch-země s laserovým naváděním.
Vývoj pokračuje a společnost Baykar Makina před několika dny oznámila, že dosáhla nové fáze ve svém projektu bezpilotního bojového letounu, a prozradila, že na výrobní linku nastoupil první prototyp.
„Po třech a půl roku vstoupila na výrobní linku větší a obratnější ryba," uvedl na Twitteru technologický ředitel Selçuk Bayraktar (42), technologický ředitel firmy. Odkazoval na období, kdy Baykar začal vyrábět svůj významný bojový dron Akıncı, přezdívaný „létající ryba".
Letoun bude mít proudový pohon a očekává se, že bude schopen vzlétnout a přistát na budoucí turecké obojživelné útočné lodi TCG Anadolu. Bude to jakýsi plovoucí dok, údajně první svého druhu na světě. Bude víceúčelový a hotov má být ještě letos.
Baykar v současné době pracuje na dronu Bayraktar TB3 UCAV, vylepšené verzi známého Bayraktar TB2.
"S 5. generací stíhaček je svět svědkem konce pilotovaných stíhaček. Žádné nové pilotované bojové letouny nebudou vyvíjeny. Bezpilotní systémy se v budoucnu stanou nejsilnějšími prvky na bojišti," řekl už dříve ředitel Bayraktar.
Jistě není bez zajímavosti zpráva, že Baykar už vloni v listopadu podepsal smlouvu s ukrajinským strojírenským podnikem Ivchenko-Progress, který by měl dodávat motor AI-322F Turbofan pro nové bezpilotní stíhačky. Mají dosahovat vysoké provozní výšky a jejich vzletová hmotnost má být 5 500 kilogramů. Předpokládá se přeprava 1,5 tuny užitečného nákladu. Tento dron bude schopen létat po dobu pěti hodin a dosáhnout rychlosti až 800 km/h (500 mph nebo-li Mach 0,64).
Létající sebevrah
Americká vláda poslala Ukrajině na pomoc zbraně za celkem dvě miliardy dolarů. Dodávka prý bude podle zpravodajského portálu NBCNews obsahovat i o bezpilotní letadla Switchblade. To jsou malé drony snižují závislost pozemních jednotek na konvenčních letadlech při průzkumu a poskytují jim také palebnou podporu. Na bojišti vyhledávají vhodné, lehce chráněné cíle, a ty pak likvidují velmi přesnými, „chirurgickými" zásahy. Říká se jim sebevražedné drony. Jsou sice na jedno použití, ale jejich cena je nižší než v případě raket Hellfire, které na cíle vypalují americké drony MQ-9 Reaper společnosti General Atomics. Vejdou se do batohu a stojí pouhých 6 000 dolarů.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)